∑ relacje biznesowe w ekosystemie start-upowym,
∑ możliwość ubiegania się o bezzwrotną dotację PARP nawet do 600 tys. zł.
Mazovian StartUPolis
Liczba platform startowych dla start-upów rośnie. W zeszłym tygodniu w Radomiu odbyła się konferencja otwierająca projekt platformy startowej Centralny Akcelerator Innowacji „Mazovian StartUPolis”. Projekt otrzymał ponad 22 mln zł dofinansowania z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021–2027 (FEPW). Celem Centralnego Akceleratora Innowacji „Mazovian StartUPolis” jest stworzenie korzystnych warunków dla rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw na obszarze województwa mazowieckiego.
Ów program inkubacji start-upów prowadzi Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji (Ł-ITEE) wspólnie z partnerami, którymi są Politechnika Warszawska, Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego oraz StartSmart CEE. Projekt zakłada przeprowadzenie sześciucykli inkubacji w ciągu trzech lat, w trakcie których powstanie około 30 nowych firm w każdym cyklu. Priorytetowo traktowane będą firmy wysokotechnologiczne ukierunkowane na produkcję maszyn i urządzeń, energię, ekologię, w tym budownictwo ekologiczne, żywność i przemysł rolno-spożywczy.
Do Platformy może aplikować osoba fizyczna lub zespół składający się z osób fizycznych, który posiada nowy pomysł biznesowy mający charakter innowacji produktowej na poziomie co najmniej krajowym, do którego posiada wyłączne prawo i który nie jest i nie był przedmiotem działalności gospodarczej, nie bierze udziału w aplikacji do innej platformy startowej oraz nie jest objęty wsparciem innej platformy startowej. Kandydaci do udziału w platformie muszą być gotowi do założenia działalności w Polsce Wschodniej w formie spółki kapitałowej oraz do pracy nad rozwojem pomysłu w ramach indywidualnego planu inkubacji.
Przebieg inkubacji
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opisuje, jak wygląda proces inkubacji start-upu. I tak przed rejestracją spółki i podpisaniem umowy inkubacyjnej wybrani pomysłodawcy otrzymują wsparcie w zakresie wymogów formalnych związanych z zakładaniem spółki. Miesięczny okres preinkubacji ukierunkowany jest na założenie spółki i opracowanie indywidualnego planu inkubacji.