Bez pożyczania na święta. Jak Polacy szykują się do Wigilli i Nowego roku

Tylko 13,2 proc. Polaków deklaruje, że w tym roku na przygotowanie się do Wigilii i świąt Bożego Narodzenia zaciągnie pożyczkę gotówkową lub kredyt. Czas pokaże, czy to tylko deklaracje i dobre chęci, czy faktyczna strategia na ten okres.

Publikacja: 14.12.2023 03:00

Polacy nie chcą pożyczać na święta. Deklaruje tak zdecydowana większość ankietowanych, choć dopiero

Polacy nie chcą pożyczać na święta. Deklaruje tak zdecydowana większość ankietowanych, choć dopiero po świętach okaże się, na ile te deklaracje zostały ostatecznie zrealizowane

Foto: AdobeStock

Zdecydowanie zaprzecza, iż planuje zadłużać się na święta, aż 81,9 proc. Polaków – wynika z badania Grupy Offerista. Analitycy z platformy UCE Research zauważają, że o chęci zaciągnięcia pożyczki częściej mówią mężczyźni niż kobiety: 17,1 proc. w stosunku do 9,7 proc.

Ponadto takie podejście do sposobu finansowania świątecznych wydatków dotyczy głównie osób w wieku 25–34 lata – wśród nich 19,4 proc. zadeklarowało chęć pożyczania na ten cel. Mowa o pożyczce gotówkowej lub kredycie w banku, parabanku bądź u znajomych lub rodziny. Takie plany na spięcie okolicznościowego budżetu na prezenty czy po prostu zorganizowanie świąt ma też 22,6 proc. osób w grupie z miesięcznym dochodem netto powyżej 9 tys. zł. Taka odpowiedź częściej pada także wśród mieszkańców wsi i miejscowości do 5 tys. mieszkańców – dla nich to 16,8 proc.

Pozostało 87% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Finanse
Łatwiej o kredyty z EBI na obronność
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse
Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI: Lepsza szybka korekta
Finanse
Idą dopłaty, aktywa PPK w górę, mało uczestników
Finanse
Samorządy z trudem odzyskują długi od nierzetelnych mieszkańców
Finanse
Wielkanocny rekord złota na fali bliskiego cięcia stóp przez Fed