W kwietniu Duma, niższa izba rosyjskiego parlamentu, rozpatrzy projekt ustawy o kryptowalutach. – Znajdą się w niej środki odpowiedzialności, w tym karnej, za nielegalne operacje z kryptowalutą – zapowiada Anatolij Aksakow, szef komisji Dumy ds. rynku finansowego. Deputowani chcą przy okazji zalegalizować handel kroptopieniądzem.

– Stworzenie krajowej giełdy kryptowalut pozwoli nie tylko zalegalizować „szary” kapitał, ale także uzyskać dodatkowe odpisy do budżetu. Indywidualnym przedsiębiorcom łatwiej będzie zawierać umowy z zaprzyjaźnionymi krajami (to te, które nie uznają sankcji wobec Rosji – red). Ludzie będą mogli kupować nieruchomości czy samochody – wylicza korzyści Anton Tkaczow, członek komisji Dumy ds. polityki informacyjnej, technologii i komunikacji, cytowany przez RIA Nowosti.

Giełda miałaby większościowego właściciela, najlepiej bank centralny. Jednak jego szefowa Elwira Nabiullina utrzymuje negatywne stanowisko w sprawie rozliczeń w kryptowalutach w Rosji. Gotowa jest natomiast dopuścić je do wykorzystania w rozliczeniach zewnętrznych.