Informatorzy Business Insider Polska twierdzą, że w rządzie jest już świadomość, że emisje obligacji są coraz większym problemem, bo krajowe banki osiągnęły już limity możliwości ich kupowania, a zagraniczni gracze niechętnie patrzą na polski dług. Dlatego premier Mateusz Morawiecki chce powołać specjalnego wiceministra finansów, który będzie odpowiadał za zarządzanie długiem.

– Pierwsze zadanie dla nowego wiceministra to będzie spakowanie walizek i ruszenie w roadshow na międzynarodowe rynki. Chodzi o przekonywanie zagranicznego kapitału do zakupu obligacji skarbowych. W ostatnich latach portfel zagranicznych inwestorów mocno zmalał, więc jest potencjał do jego odbudowy. Obecnie pierwszeństwo powinny mieć spotkania z inwestorami z Dalekiego Wschodu z Japonii, Korei Południowej czy Singapuru, ale także wschodniego wybrzeża USA – twierdzi rozmówca Business Insider Polska z kręgów rządowych.

Ostatnim "rynkowcem" na stanowisku wiceministra finansów od długu był Piotr Nowak. Z MF pożegnał się po sześciu latach w grudniu 2020 r. Przed przyjściem do ministerstwa spędził wiele lat w instytucjach finansowych. Jego obowiązki przejął wówczas wiceminister Sebastian Skuza.

Czytaj więcej na Business Insider Polska