W UE będzie 6,5 mld euro na inwestycje w startupy

Komisja Europejska i Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) uruchomiły VentureEU, tzw. fundusz funduszy, którego celem będzie znaczne podniesienie poziomu inwestycji w startupy funkcjonujące w Europie i dogonienie światowej stawki globalnych innowatorów.

Aktualizacja: 12.04.2018 17:25 Publikacja: 12.04.2018 17:19

W UE będzie 6,5 mld euro na inwestycje w startupy

Foto: Adobe Stock

Szacuje się, że docelowo około 1,5 tys. startupów otrzyma w sumie 6,5 mld euro wsparcia inwestycyjnego. Eksperci twierdzą, że to dopiero pierwszy krok do rozwoju ekosystemu. Kolejnym powinny być ulgi w podatkach.

Europa zostaje w tyle

Europejski ekosystem innowacji ma ogromny potencjał, którego podstawą są światowej klasy naukowcy i wykwalifikowani przedsiębiorcy. Jednak różnica w finansowaniu innowacji między światowym liderem - USA, a Unią Europejską jest ogromna. W 2016 r. inwestycje venture capital w Stanach Zjednoczonych wyniosły blisko 40 mld dol., tymczasem w UE - tylko 6,5 mld euro (8 mld dol.). Przekłada się to na liczbę tzw. jednorożców generowanych przez ekosystemy. W 2017 r. w UE przybyło 26 przedsiębiorstw, którym udało się uzyskać wartość rynkową ponad 1 mld dol. Dla porównania w USA było to 109 zaś w Chinach – 59.

Komisja i EFI przedstawiły 10 kwietnia listę funduszy, które otrzymają wsparcie UE w ramach inwestycji w rynek kapitału wysokiego ryzyka. Fundusze, wsparte przez środki UE w kwocie 410 mln euro, mają zebrać do 2,1 mld euro inwestycji publicznych i prywatnych. Wybrane podmioty zainwestują z kolei w kilka mniejszych funduszy inwestycyjnych, obejmując projekty w co najmniej czterech krajach europejskich. Fundusze, w które dokonano inwestycji pomogą w finansowaniu MŚP i spółek o średniej kapitalizacji z różnorodnych sektorów, takich jak technologie informacyjno-komunikacyjne, technologie cyfrowe, nauki o życiu, czy technologie medyczne. Oczekuje się, że to z kolei uruchomi szacowane 6,5 mld euro nowych inwestycji w innowacyjne przedsiębiorstwa typu start-up i scale-up, podwajając wysokość dostępnego obecnie w Europe kapitału wysokiego ryzyka.

Potrzebne zachęty

Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności, twierdzi, że dzięki VentureEU wielu przedsiębiorców w Europie zrealizuje inwestycje, których potrzebują, aby wprowadzać innowacje i odnieść sukces na skalę światową. - Oznacza to więcej miejsc pracy i większy wzrost gospodarczy w Europie - przekonuje. Koncepcja VentureEU powstała w ścisłej współpracy Komisji Europejskiej z Invest Europe - najważniejszego w Europie zrzeszenia funduszy venture capital i private equity. - VentureEU jest działaniem wypracowanym w oparciu o potrzeby europejskiego sektora VC i przy jego aktywnym udziale - komentuje Alexander Lubański, partner zarządzający w Black Pearls VC, jednej z pierwszych polskich firm zarządzających funduszami venture capital, które zostały członkami Invest Europe.

Według niego z punktu widzenia ekosystemu polskiego, niezwykle istotne jest dokapitalizowywanie rodzimych funduszy VC na potrzeby inwestycji na wczesnym etapie rozwoju i w fazie wzrostu.

- Kolejne instrumenty, jak programy PFR z pewnością wpisują się w tę potrzebę. Następnym krokiem powinno być zachęcanie dużych polskich przedsiębiorstw i korporacji do inwestowania w fundusze VC, np. poprzez zachęty podatkowe – tłumaczy.

Inwestycja UE w VentureEU będzie zarządzana przez EFI pod kontrolą Komisji Europejskiej. Zostanie ona wdrożona przez sześć profesjonalnych i doświadczonych zespołów zarządzających, zapewniających podejście oparte całkowicie na mechanizmach rynkowych: Aberdeen Standard Investments, Axon Partners Group, Isomer Capital, LGT, Lombard Odier Asset Management, and Schroder Adveq. Fundusze zostały wyselekcjonowne w zeszłym roku, a pierwsze inwestycje w fundusze VC rozpozczną się w ciągu najbliższych dwóch lat.

Szacuje się, że docelowo około 1,5 tys. startupów otrzyma w sumie 6,5 mld euro wsparcia inwestycyjnego. Eksperci twierdzą, że to dopiero pierwszy krok do rozwoju ekosystemu. Kolejnym powinny być ulgi w podatkach.

Europa zostaje w tyle

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
Będzie konkurs dla członków Rady Fiskalnej
Finanse
Jak przestępcy ukrywają pieniądze? Kryptowaluty nie są wcale na czele
Finanse
Były dyrektor generalny Binance skazany za pranie brudnych pieniędzy
Finanse
Podniesienie kwoty wolnej od podatku. Minister finansów Andrzej Domański zdradził kiedy
Finanse
Co się dzieje z cenami złota? Ma być jeszcze drożej
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej