Szacuje się, że docelowo około 1,5 tys. startupów otrzyma w sumie 6,5 mld euro wsparcia inwestycyjnego. Eksperci twierdzą, że to dopiero pierwszy krok do rozwoju ekosystemu. Kolejnym powinny być ulgi w podatkach.
Europa zostaje w tyle
Europejski ekosystem innowacji ma ogromny potencjał, którego podstawą są światowej klasy naukowcy i wykwalifikowani przedsiębiorcy. Jednak różnica w finansowaniu innowacji między światowym liderem - USA, a Unią Europejską jest ogromna. W 2016 r. inwestycje venture capital w Stanach Zjednoczonych wyniosły blisko 40 mld dol., tymczasem w UE - tylko 6,5 mld euro (8 mld dol.). Przekłada się to na liczbę tzw. jednorożców generowanych przez ekosystemy. W 2017 r. w UE przybyło 26 przedsiębiorstw, którym udało się uzyskać wartość rynkową ponad 1 mld dol. Dla porównania w USA było to 109 zaś w Chinach – 59.
Komisja i EFI przedstawiły 10 kwietnia listę funduszy, które otrzymają wsparcie UE w ramach inwestycji w rynek kapitału wysokiego ryzyka. Fundusze, wsparte przez środki UE w kwocie 410 mln euro, mają zebrać do 2,1 mld euro inwestycji publicznych i prywatnych. Wybrane podmioty zainwestują z kolei w kilka mniejszych funduszy inwestycyjnych, obejmując projekty w co najmniej czterech krajach europejskich. Fundusze, w które dokonano inwestycji pomogą w finansowaniu MŚP i spółek o średniej kapitalizacji z różnorodnych sektorów, takich jak technologie informacyjno-komunikacyjne, technologie cyfrowe, nauki o życiu, czy technologie medyczne. Oczekuje się, że to z kolei uruchomi szacowane 6,5 mld euro nowych inwestycji w innowacyjne przedsiębiorstwa typu start-up i scale-up, podwajając wysokość dostępnego obecnie w Europe kapitału wysokiego ryzyka.
Potrzebne zachęty
Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności, twierdzi, że dzięki VentureEU wielu przedsiębiorców w Europie zrealizuje inwestycje, których potrzebują, aby wprowadzać innowacje i odnieść sukces na skalę światową. - Oznacza to więcej miejsc pracy i większy wzrost gospodarczy w Europie - przekonuje. Koncepcja VentureEU powstała w ścisłej współpracy Komisji Europejskiej z Invest Europe - najważniejszego w Europie zrzeszenia funduszy venture capital i private equity. - VentureEU jest działaniem wypracowanym w oparciu o potrzeby europejskiego sektora VC i przy jego aktywnym udziale - komentuje Alexander Lubański, partner zarządzający w Black Pearls VC, jednej z pierwszych polskich firm zarządzających funduszami venture capital, które zostały członkami Invest Europe.
Według niego z punktu widzenia ekosystemu polskiego, niezwykle istotne jest dokapitalizowywanie rodzimych funduszy VC na potrzeby inwestycji na wczesnym etapie rozwoju i w fazie wzrostu.