Raport ma powstać - jak zapewnili eksperci Banku Światowego - w oparciu o najlepsze praktyki i doświadczenia innych krajów. - Będzie to pierwszy raport nt. efektywności tzw. wydatków podatkowych, czyli ulg, odliczeń, zwolnień i wyłączeń podatkowych – mówi Anna Kowalczyk, rzecznik Banku Światowego.
Raport ma zostać przedstawiony opinii publicznej do końca tego roku.
Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów wyjaśnił, że resortowi zależy nam na tym, żeby dokładnie dowiedzieć się tego, czy funkcjonujące w obecnym systemie przywileje podatkowe, ulgi i zwolnienia są właściwie adresowane i spełniają swoją rolę.
– Nie chodzi nam o to, żeby zmieniać same cele preferencji podatkowych, tylko zastanowić się nad tym, czy w obecnym systemie podatkowym mechanizmy ich realizacji są efektywne - wyjaśnił wiceminister finansów. - Chcemy sprawdzić, czy czasem nie jest tak, że podatnicy utrzymują ciężar źle zaadresowanych wyłączeń czy preferencji podatkowych. Gdyby tak było, mielibyśmy do czynienia z sytuacją, w której z jednej strony sama ulga lub zwolnienie nie spełnia swojej pierwotnej roli, a z drugiej strony wszyscy podatnicy utrzymują ten mechanizm płacąc wyższe podatki, w przeświadczeniu, że jest on najlepszym sposobem realizacji celu takiej preferencji.
A przecież te same cele można osiągać także w inny sposób, niekoniecznie poprzez przywilej podatkowy.