- Według danych GUS statystyczny Polak wydawał na niskoprzetworzone artykuły spożywcze ok. 120 zł. Zatem podwyżka o 2 punkty procentowe (z 3 proc. do 5 proc.) oznacza zwiększony wydatek 2,5 zł w skali miesiąca - przekonuje Magdalena Kobos, rzecznik ministerstwa finansów.
Z końcem tego roku upływa okres stosowania zerowej stawki na książki i czasopisma specjalistyczne oraz 3 proc. na artykuły spożywcze, czyli np. mięso, ryby, tłuszcze, owoce, warzywa. Nie będzie też można już dłużej naliczać dla usług budowlano-montażowych oraz domów i lokali mieszkalnych tylko siedmiu procent podatku. Polska musi wrócić do stawek podstawowych, czyli w pierwszym przypadku 7 proc., a w drugim 22 proc. Taka podwyżka byłaby dotkliwa dla społeczeństwa.
- Aby ograniczyć skutek ewentualnego wygaśnięcia przepisów dotyczących preferencyjnych stawek VAT, ministerstwo finansów przedstawi projekt nowelizacji ustawy o VAT - informuje Kobos. - Przewiduje on wprowadzenie drugiej, obniżonej, 5 proc. stawki na niskoprzetworzone artykuły spożywcze oraz książki i czasopisma specjalistyczne.
Podatek wzrośnie natomiast na usługi związane z budową, remontem i przebudową budynków mieszkalnych. - Tak naprawdę tylko teoretycznie - wyjaśnia rzecznik resortu. - Już wcześniej przyjęliśmy szeroką definicję budownictwa społecznego, którego podwyżka nie dotyczy. Tak więc w przypadku mieszkań do 150 mkw. i domów do 300 mkw. VAT od 2011 roku w praktyce pozostanie na niezmienionym poziomie 7 proc. To samo tyczy się usług restauracyjnych - dodaje Magdalena Kobos.
Resort zapewnia jednak, że zwróci się do Komisji Europejskiej z prośbą o podjęcie działań zmierzających do zmiany dyrektywy regulującej wysokość stawek VAT na niektóre artykuły w państwach UE, aby utrzymać możliwość ich preferencyjnego opodatkowania. - To komisja ma wyłączną inicjatywę prawodawczą w tej dziedzinie - mówi rzecznik. - Odpowiada za sporządzanie wniosków w sprawie nowych aktów ustawodawczych i przedkłada je Parlamentowi Europejskiemu i Radzie UE. Zmiana dyrektywy wymaga jednak zgody wszystkich członków UE.