[b]- Wzrost wymiany handlowej[/b] – badania Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazują, że istnienie ryzyka zmiany kursu walutowego hamuje wymianę między krajami posiadającymi odmienne waluty, a niepewność odnośnie do zmian kursu powstrzymuje przedsiębiorców od aktywnego szukania rynków zbytu. Do tego dochodzi eliminacja kosztów transakcyjnych (a więc spready walutowe ustalane przez banki, prowizje, koszty obsługi rachunków walutowych czy wreszcie drogie zabezpieczenia przed zmianą kursu walutowego). Skraca się czas rozliczeń między firmami, ale eliminacja kosztów transakcyjnych dotyczy też gospodarstw domowych, np. przy okazji wakacji i konieczności wymiany walut. Wyniki badań wskazują, że wzrost wymiany handlowej może wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.
[b]- Wzrost inwestycji[/b] – dzięki wejściu do strefy euro obniżeniu ulegają stopy procentowe, niższe oprocentowanie oznacza większą dostępność kredytów dla firm i ludności. W przypadku Polski mogłoby to oznaczać tańsze kredyty hipoteczne bez ryzyka walutowego oraz w większym stopniu finansowanie się firm kredytem. Wzrost inwestycji związany jest z silniejszym napływem kapitału zagranicznego, co może prowadzić do czasowego pogorszenia salda na rachunku bieżącym. Podstawową różnicą między byciem członkiem strefy euro a pozostawaniem poza nią jest w pierwszym przypadku możliwość swobodnego zadłużania się przez krajowe banki za granicą. Dziś w Polsce banki pożyczają środki za granicą, ale kredytują polskie firmy lub osoby fizyczne w walucie krajowej. W przypadku wejścia do strefy euro znika problem niedopasowania struktury walutowej pasywów i aktywów banków.
[b]- Większa wiarygodność kraju[/b] – wstąpienie do unii monetarnej eliminuje ryzyko kryzysów walutowych, które mają fatalne następstwa dla gospodarki (koszty niwelowania skutków kryzysu mogą sięgać kilkunastu procent PKB). Kraj korzysta z większego napływu zagranicznych inwestycji, które zwiększają wydajność gospodarki. Stabilniejszy kurs wspólnej waluty zmniejsza niepewność co do kosztów i zysków w przyszłości. Część badań wskazuje jednakże, że większa zmienność kursu walutowego (a więc ryzyko) może podnosić atrakcyjność inwestycji. Za większą wiarygodnością kraju podążają decyzje międzynarodowych agencji ratingowych oceniających wiarygodność finansową. Wstąpienie do strefy euro wiązało się z podniesieniem ratingu w przypadku Hiszpanii, Włoch czy Grecji. To oznacza tańsze pożyczanie pieniędzy na międzynarodowych rynkach finansowych przez te państwa. Wpływ tego czynnika dobrze pokazuje przykład Słowacji – podczas gdy główne agencje ratingowe w ostatnich tygodniach obniżały ratingi krajów regionu, oceny Słowacji są najwyższe. Rząd słowacki nie miał takich problemów jak np. Węgrzy w pozyskiwaniu środków ze sprzedaży obligacji. Za poprawą ratingów krajowych idą zazwyczaj wyższe oceny dla przedsiębiorstw, co także obniża koszt pozyskania kapitału na dalszy rozwój.
[b]- Wzrost przejrzystości cenowej w krajach unii monetarnej[/b] – jednolita waluta w kilkunastu krajach daje możliwość łatwego i wiarygodnego porównania cen między tymi krajami, co wydatnie zwiększa konkurencyjność i przyczynia się do stabilności cen, nie tworząc pokusy nieuzasadnionego ich podwyższania.