- Tekst porozumienia w tej sprawie ma być gotowy przed wizytą emira Kataru w Polsce w pierwszej dekadzie kwietnia – powiedział w Davos Aleksander Grad, minister skarbu, który uczestniczył w spotkaniu premiera Donalda Tuska z premierem Kataru szejkiem Hamadem Bin Jassim Bar Jar Al-Thanim.
Odnosząc się do konkretnych projektów Grad dodał, że inwestorzy katarscy przygotowują się do złożenia propozycji prywatyzacji warszawskiej giełdy (GPW). Narodowy fundusz katarski QIA jest już dużym udziałowcem w londyńskim rynku. Jednak zgodnie z obecną koncepcją większościowy pakiet GPW ma trafić w ręce innej giełdy a nie inwestora finansowego jakim jest QIA. Natomiast inwestor strategiczny będzie miał prawo zawierania konsorcjów z funduszami inwestycyjnymi, tym sposobem katarczycy mogli by stać się mniejszościowym inwestorem.
– Jestem przekonany, że taka oferta ze strony funduszy razem z jednym z inwestorów branżowych zostanie na giełdzie złożona – dodał Aleksander Grad.
W pierwszym etapie prywatyzacji GPW sprzedawane będzie 74 proc. udziałów. Co najmniej 51 proc. trafi w ręce inwestora strategicznego. Pozostałe akcje zostaną podzielone na inwestorów instytucjonalnych i finansowych, jak i uczestników polskiej giełdy, m.in. domy maklerskie.
Ponad 25 proc. pakiet akcji, który Skarb Państwa zatrzyma w swoich rękach ma być sprzedany w ciągu 2-3 lat od pierwszego etapu – prawdopodobnie poprzez ofertę publiczną akcji GPW na giełdzie.Obecnie proces prywatyzacji warszawskiego parkietu jest wstrzymany Ma być natychmiast wznowiony po tym jak Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy nowelizację ustawy o obrocie instrumentami, która jest niezbędna do zmian właścicielskich GPW.