Nadchodzi fala zwolnień

Liczba zapowiedzi zwolnień grupowych wzrosła o niemal 40 proc. Przedsiębiorstwa zadeklarowały w lutym redukcje zatrudnienia o ponad 14 tys. osób

Publikacja: 16.03.2009 03:50

Nadchodzi fala zwolnień

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

W woj. podkarpackim liczba zapowiedzianych zwolnień skoczyła niemal czterokrotnie. W lutym zakłady informowały powiatowe urzędy pracy o planach pozbycia się 2295 pracowników. Miesiąc wcześniej przymierzały się do zwolnienia 644 osób. W porównaniu ze styczniem zmalała także liczba ofert pracy. W lutym było ich 2585 – o prawie 150 mniej.

Największe cięcia etatów szykują się w powiatach krośnieńskim, mieleckim, tarnobrzeskim i w Stalowej Woli. W tej ostatniej prawie tysiąc osób zwolni jedna ze spółek Huty Stalowa Wola.

Na razie liczba bezrobotnych w województwie pozostaje zbliżona do tej przed rokiem. – Dotychczasowe plany zwolnień nie zdążyły się jeszcze przełożyć na poziom bezrobocia – wyjaśnia Danuta Biernat z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. Jednak za kilka tygodni, gdy pracownicy będą już trzymać w ręku wypowiedzenia, sytuacja znacznie się pogorszy. To region, gdzie pojedyncze zakłady są głównym pracodawcą dla swoich miast. Jeśli zwalniają, szans na pojawienie się w okolicy większej ilości ofert mogących zrównoważyć skutki redukcji praktycznie nie ma.

Trzykrotny skok liczby zwalnianych szykuje się w woj. łódzkim i kujawsko-pomorskim. Zakłady z łódzkiego zapowiedziały zwolnienie 1579 osób, podczas gdy w styczniu plany cięć obejmowały tylko 456 osób. To region, gdzie jednym z najważniejszych pracodawców jest branża tekstylna. Od końca 2008 r. jej problemy rosną wskutek załamania popytu i słabnącego importu.

Wypowiedzenia szykuje produkująca skarpety firma Syntex, 366 osób, oraz Kodan (odzież i tkaniny) – 137 osób. 35 pracowników pozbędzie się także zgierska spółka z branży włókienniczej Texton, a 107 firma Onda Mode z powiatu kutnowskiego.

W Kujawsko-Pomorskiem największe cięcia, 358 pracowników, zapowiedziały produkujące przędzę toruńskie zakłady Merinotex. Zadłużona firma od dłuższego czasu nie płaci w terminie pensji. Kolejnych 40 osób straci pracę w Grudziądzu. Ale WUP w Toruniu zaznacza, że w przeszłości było gorzej: – Do rekordów jeszcze nam daleko. W latach 2000 – 2001 liczba zwalnianych sięgała 5 – 6 tys. – twierdzi dyrektor WUP.

Niemal dwukrotnie więcej zwolnień zapowiedziano na Pomorzu. Dziewięć firm chce zwolnić 1155 osób (w styczniu zwolnienie 504 pracowników zapowiedziało siedem zakładów). Prawie połowa cięć dotknie zatrudnionych w firmie Jabil w Kwidzyniu, zajmującej się produkcją elektroniki użytkowej. 200 osób pozbędzie się firma Galeon budująca jachty motorowe, a 138 gdański producent odzieży Fala. Dramatycznie mała jest liczba ofert pracy. Na całe województwo przypada tylko 4 tys. miejsc, podczas gdy rok temu było ich dwa razy więcej.

Prawie dwuipółkrotnie więcej zwolnień zapowiedziały w lutym firmy na Mazowszu (3061 osób), niemal dwa razy więcej na Dolnym Śląsku (586 osób), a ponad dziesięć razy więcej na Kielecczyźnie (846 osób).

Ani jednego zwolnienia grupowego nie zapowiedziano natomiast w woj. podlaskim, gdzie ostatnio przybyło ofert. – Pracowników zaczynają szukać firmy budowlane i Straż Graniczna, są także oferty dla handlowców – mówi Jarosław Sadowski, wicedyrektor podlaskiego WUP.

Liczba zapowiadanych zwolnień spadła w woj. śląskim (z 1970 w styczniu do 785 w lutym), opolskim (z 375 do 216), wielkopolskim (z 1834 do 1017), małopolskim (z 1622 do 1173), lubelskim (z 301 do 95) i warmińsko-mazurskim (ze 184 do 55).

Zdaniem ekspertów reakcja na brak pracy będzie różna zależnie od regionu. – O ile np. na Śląsku ludzie będą decydować się na szukanie pracy nawet daleko od miejsca zamieszkania, to na wschodzie kraju raczej pozostaną w domu – mówi prof. Jacek Wódz, socjolog, dyrektor Międzynarodowej Szkoły Nauk Politycznych.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje