Węgry: Zwycięzcy robią rewolucję w gospodarce

Nowy rząd węgierski dokona radykalnej przebudowy systemu podatkowego, ograniczy biurokrację i zmieni rolę samorządu terytorialnego — zapowiada Viktor Orban, przyszły premier

Publikacja: 26.04.2010 18:40

Węgry: Zwycięzcy robią rewolucję w gospodarce

Foto: AFP

Nazajutrz po umocnieniu w drugiej turze lawinowego zwycięstwa wyborczego przywódca centroprawicowej partii Fidesz obiecał trzy duże pakiety ustaw dotyczące podatków, zmniejszenia mitręgi urzędniczej i i roli lokalnych władz. — Węgrzy postanowili w niedzielę zburzyć ustrój polityczno-gospodarczy i zbudować na jego miejsce nowy — oświadczył dziennikarzom.

Orban (46 lat) zapowiedział, że jego partia przystąpi do renegocjowania założenia deficytu budżetowego na ten rok (3,8 proc.). Założenie to jest warunkiem uzgodnionym przez poprzednią ekipę socjalistów z MFW i Unią przyznania w 2008 r. Węgrom pomocy 25 mld dolarów. — Ani MFW, ani instytucje finansowe Unii nie są naszymi szefami — stwierdził Orban i dodał, że każdy kraj odpowiada za swą gospodarkę. Przyznał jednak, że dialog z takimi instytucjami jest konieczny.

Jest przekonany, że osiągnie z MFW porozumienie co do złagodzenia celu deficytu budżetowego, ale nie podał żadnej liczby. Podkreślił jednak, że wszelkie poluzowanie będzie przejściowe, a idealną sytuacją i założeniem długofalowym jest zerowy deficyt.

Przyszły premier uznał złożony i ociężały system podatkowy za przeszkodę dla wzrostu gospodarczego i stwierdził, że ekonomiści z jego partii pracują nad kompleksową przebudową tego systemu. Co więcej, samo określenie ustawa podatkowa jest niezrozumiałe dla zwykłych ludzi i przez to niedemokratyczne. — Zysk z podatku powinien być możliwie jak najmniejszy, nie większy od podstawki pod piwo — dodał.

Co do reform strukturalnych, Fidesz już wcześniej mówiła, że zamierza zmniejszyć do 2014 r. o połowę liczbę deputowanych do parlamentu i przedstawicieli władz terenowych. Za hipokryzję uznał ostrzeżenia opozycji, że jego rządy będą wkrótce antydemokratyczne, bo socjaliści wywodzą się z komunistów, którzy rządzili niepodzielnie krajem do czasu obalenia muru berlińskiego.

W najbliższych tygodniach zostaną zorganizowane krajowe konsultacje w tak kluczowych kwestiach jak prawo i porządek, opieka społeczna i ochrona zdrowia.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje