W ruszającym dziś konkursie na dotacje pt. "Paszport do eksportu" mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pieniądze z programu "Innowacyjna gospodarka" na projekty mające na celu wejście na nowe rynki i wzmocnienie pozycji ich firm za granicą. W obecnym naborze (31 maja - 18 czerwca) firmy ubiegają się o 206 mln zł. Najprawdopodobniej jednak w kolejnym naborze wnioski będą oceniane już według nowych kryteriów.

Dofinansowanie na "Paszport do eksportu" (działanie 6.1 "Innowacyjnej gospodarki") przydzielane jest w dwóch etapach. W pierwszym firma przygotowuje plan rozwoju eksportu. W drugim go wdraża. Zmiany, które Ministerstwo Gospodarki zarekomendowało Komitetowi Monitorującemu program "Innowacyjna Gospodarka" dotyczą etapu pierwszego. Zgodnie z ich założeniami wniosek o dotacje, aby uzyskać rekomendację do dofinansowania musiałby spełnić wszystkie kryteria merytoryczne obligatoryjne oraz dodatkowo uzyskać co najmniej 30 punktów podczas oceny merytorycznej fakultatywnej.

Propozycja MG obejmuje też wprowadzenie kryterium dodatkowego i kryterium rozstrzygającego. Z wyjaśnień Departamentu Funduszy Europejskich Ministerstwa Gospodarki wynika, że wprowadzenie kryteriów: dodatkowego oraz rozstrzygającego ma na celu eliminację tzw. kryterium czasu na mocy, którego o dofinansowaniu decydowała data wpływu poprawnego i kompletnego wniosku o dofinansowanie.

Kryterium to było stosowane w przypadku, gdy z powodu wyczerpania budżetu na nabór/działanie nie można było sfinansować wszystkich projektów, które podczas oceny otrzymały tę samą liczbę punktów. W efekcie wprowadzenia nowych kryteriów o przyznaniu dofinansowania nie będzie decydował moment złożenia wniosku o dofinansowanie, lecz jakość projektu, a tego domagają się przedsiębiorcy. Ostatecznie o wprowadzeniu nowych kryteriów zdecyduje Komitet Monitorujący "Innowacyjnej gospodarki".