Ma ono polegać na wspieraniu polsko-chińskiej współpracy gospodarczej, zwłaszcza w dziedzinie inwestycji i obrotów handlowych. Porozumienie pomoże także w zacieśnianiu kontaktów biznesowych pomiędzy polskimi i chińskimi przedsiębiorcami.
- PAIZ będzie ułatwiał tamtejszym inwestorom kontakty w Polsce, a Chińczycy będą w podobny sposób pomagać naszym misjom - powiedział "Rz" prezes PAIZ Sławomir Majman. 8-milionowe Hangzhou położone w Chinach Środkowych jest jedną z najbardziej dynamicznych chińskich metropolii, rozwijającą się w tempie 17-18 proc. rocznie. Ma tam swoją siedzibę 50 firm z listy największych chińskich przedsiębiorstw. Porozumienie z władzami miasta to kolejny etap zacieśniania kontaktów polski-chińskich w ostatnich miesiącach.
PAIZ podpisał w sumie już przeszło piętnaście takich umów, w tym również z China Council For The Promotion Of International Trade - chińskim odpowiednikiem PAIZ, zrzeszającym tamtejsze izby handlowe i zajmującym się promocją gospodarczą. Umowy mają m.in. wspierać polskie misje gospodarcze. W październiku do północnych Chin jedzie kolejna kolejna, złożona m.in. z przedstawicieli samorządów i specjalnych stref ekonomicznych. - W ośrodkach, z którymi podpisano takie umowy mamy teraz kogoś, kto pomaga w organizacji spotkań. Bez tego byłby problem.
PAIZ negocjuje obecnie przyciągnięcie do Polski inwestycji wartych blisko pół miliarda euro. Jednak w ubiegłym roku udało się jej podpisać umowy na przedsięwzięcia warte 38 mln euro.