1 proc. podatków przekazywany co roku przez podatników na rzecz organizacji pożytku publicznego stanowi dla nich stabilne i rosnące źródło finansowania. Zwłaszcza dla tych, które także w poprzednich latach uzyskały wysokie wpłaty.
— Najbardziej zyskują te organizacje, które już poprzednio przekonały do siebie osoby dokonujące wpłat na ich rzecz. Uogólniając, można powiedzieć, że „bogaci” stają się jeszcze bogatsi, a „biedni” jeszcze biedniejsi - mówi Jarosław Chojecki z Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego.
Z przeprowadzone na zlecenie „Forum Darczyńców” w kwietniu tego roku badania wynika, że aż 67 proc. organizacji pożytku publicznego, które pozyskują z przekazywania 1 proc. ponad 1 mln. zł stwierdza, że kwota ta z roku na rok zdecydowanie rośnie. W całej przebadanej próbie organizacji pożytku publicznego wzrost w skali roku odczuwa jedynie 11 proc. z nich.
— Organizacje, które uzyskiwały wysokie i bardzo wysokie wpływy z „1%” w 2009 r. charakteryzuje bardzo duża dynamika wzrostu przychodów w stosunku do roku poprzedniego - dodaje Jarosław Ratajczak. Organizacje te otrzymały średnio o 30 proc. więcej środków niż w roku poprzednim. Z kolei te, które otrzymały niewielkie kwoty odczuły tendencję spadkową. Spadek wynosił średnio nawet kilkadziesiąt procent.
Środki z „1%” wykorzystywane są przede wszystkim na edukację ( 34 proc.), pomoc społeczna i usługi socjalne (32 proc.) oraz ochronę zdrowia (28 proc.). Najrzadziej pieniądze trafiają do organizacji zajmujących się prawami człowieka, pomocą humanitarną i rozwojem lokalnym.