Mniej inwestycji publicznych to niższe PKB

Gdyby nie spadek inwestycji sektora publicznego, tempo rozwoju gospodarczego mogłoby wynieść w 2012 r. nawet 4,6 proc., a nie 4 proc.

Publikacja: 15.04.2011 03:55

Gospodarka Zwolni

Gospodarka Zwolni

Foto: Rzeczpospolita

W tym roku inwestycje publiczne mają sięgnąć 6,6 proc. PKB – ocenia resort finansów w wieloletnim planie finansowym. Oznacza to wydatki rzędu 100 mld zł.

To rekordowy poziom, który w bardzo pozytywny sposób wpłynie na gospodarkę. Inwestycje instytucji rządowych i samorządów, w znacznym stopniu finansowanych ze środków unijnych, mają dodać do wzrostu PKB aż o 1,8 pkt proc. W sumie sięgnąć on ma 4 proc.

Niestety, przyszły rok będzie znacznie gorszy. Inwestycje publiczne mają być znacząco niższe. Będzie to oznaczać – szacują eksperci resortu finansów – że wkład we wzrost PKB ze strony łącznego popytu generowanego przez sektor rządowy i samorządowy będzie ujemny i wyniesie ok. -0,6 pkt proc.

Taka nagła zmiana to efekt m.in. zapowiedzianych działań konsolidacyjnych w sektorze finansów publicznych. – Cóż, Polska musi ograniczać deficyt i potrzeby pożyczkowe – komentuje Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK. Szczególnie bolesna jest szybka redukcja deficytu – z ok. 7,9 proc. PKB w 2010 r. do

3 proc. PKB w 2012 r. Istotnym elementem powodzenia tego planu – podaje resort finansów – jest wprowadzenie od 2012 r. limitów wysokości deficytu budżetów samorządowych. Docelowo (nie wiadomo, w którym roku) ma on wynieść 1 proc. dochodów miasta czy gminy. Mniejsze deficyty samorządów oznaczają zaś mniejsze ich inwestycje. Dodatkowo – podkreśla resort – już w 2012 r. zakończyć się ma inwestycyjny cykl publicznych projektów infrastrukturalnych.

Kolejne lata nie przyniosą poprawy. Skończą się pieniądze z funduszy UE na lata 2007 – 2013, więc wydatki prorozwojowe będą dalej ograniczane. W 2013 r. ma to skutkować obniżeniem dynamiki PKB do 3,7 proc. Do 2014 r. inwestycje publiczne mogą skurczyć się do 4,6 proc. PKB. Eksperci pocieszają, że to i tak więcej niż średnio w latach 2001 – 2006.

 

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje