PKPP Lewiatan przedstawiła priorytety biznesu związane z polską prezydencją w UE. Są to: tworzenie dobrego prawa tak wspólnotowego jak i krajowego, likwidacja barier w prowadzeniu biznesu na jednolitym rynku europejskim, prowadzenie zintegrowanej polityki energetycznej i klimatycznej, troska o przyszłość rynku pracy przy zmieniającej się sytuacji demograficznej oraz kwestie dotyczące przyszłego budżetu UE po roku 2013 i roli polityki spójności.
- Wspólny rynek jest wartością, o którą wszyscy powinni zabiegać, a teraz, w czasie kryzysu, pomysły dezintegracyjne są dość silne. Tym bardziej trzeba głośno mówić o tym, żeby to, co było podstawą powołania Unii Europejskiej - swobodny przepływ towarów, ludzi - w czasie kryzysu nie zostało podważone - podkreślała Henryka Bochniarz, prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan na konferencji prasowej. Przedsiębiorcy zgadzają się ze stanowiskiem rządu, który rozwój jednolitego rynku wewnętrznego Unii uznał za priorytet numer jeden.
Konfederacja zwraca uwagę na konieczność poprawy tworzenia i implementacji prawa dotyczącego wspólnego rynku.
Zdaniem Katarzyny Urbańskej, dyrektor departamentu prawnego Lewiatana, potencjał jednolitego rynku ciągle jest niewykorzystany i należy znosić istniejące na nim bariery. - Komisja Europejska powinna bardziej stanowczo egzekwować implementację, namawiamy ją, by się w tych sprawach nie wahała - podkreśla Katarzyna Urbańska. I dodaje: - Konsekwentnie przypominamy o potrzebie pełnego wdrożenia dyrektywy usługowej, zwłaszcza uruchomienia we wszystkich państwach europejskich pojedynczych punktów kontaktowych, w których przedsiębiorcy mają mieć możliwość pozyskiwania informacji oraz dopełnienia, w tym drogą elektroniczną, formalności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym zakresie Polska ma wciąż wiele do zrobienia.
Lewiatan proponuje wprowadzenie uproszczeń transgranicznych transakcji elektronicznych czy ułatwieniem wymiany treści cyfrowych na jednolitym rynku.