Brakuje silnego przywództwa w Europie

Gospodarka i Europa potrzebuje silnego przywództwa. Bez szybkich decyzji pokonanie kryzysu jest utrudnione – takie opinie wybrzmiewały w drugim dniu sopockiego spotkania biznesu i nauki, czyli Europejskiego Forum Nowych Idei

Publikacja: 29.09.2011 20:41

Nouriel Roubini

Nouriel Roubini

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

Zdaniem ekonomistów potrzebna jest dalsza integracja ekonomiczna i polityczna UE.

Na problemy związane z brakiem skutecznych decyzji w Europie zwrócili uwagę zaproszeni ekonomiści.

- Znalezienie kompromisu w UE wydaje się misją niemożliwą do spełnienia. Dlatego martwię się, że zamiast większej politycznej, gospodarczej i fiskalnej integracji mamy do czynienia z dezintegracją, którą ostatecznie doprowadzi do rozpadu strefy euro. Zagrożenia, z którymi musimy się zmierzyć, są niezwykle poważne – przekonywał Nouriel Roubini. A prof. Oliver E. Williamson, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2009 roku i wykładowca uniwersytetu w Berkeley. Debatując nad tym jaki jest „Kapitalizm po kryzysie" przyznał, iż kryzys gospodarczy podał w wątpliwość zaufanie do rządów, które nie radzą sobie z ustabilizowaniem rynków. Jego zdaniem politycy reagują zbyt późno na to co dzieje się na rynkach finansowych. A niektóre ich decyzje choć podejmowane są pod pretekstem ekonomicznym w rzeczywistości spełniają rolę polityczną.

- Oczekiwaliśmy, że to się samo załatwi, a to wtedy trzeba było zadawać pytania. W związku z tym musimy się zastanowić czy rządy są dobrze zorganizowane i cieszą się zaufaniem społecznym. - pytał prof. Oliver E. Williamson. Jego zdaniem nie do przecenienia jest rola sektora prywatnego: - Jeśli sektor prywatny będzie wydajny, to będzie z korzyścią dla wszystkich - przekonywał.

Ale ekonomiści przypomnieli, że politycy wiedzieli, iż dane, jakimi dysponują nie są do końca prawdziwe. Zwrócił na to uwagę Hernando de Soto, prezes Instytutu Wolności i Demokracji i były prezes banku centralnego Peru. - Rządy są częściowo same sobie winne, skoro - jak Grecja - ukrywały albo wręcz fałszowały bilanse i wskaźniki ekonomiczne, co ujawnił kryzys. - Ukrywanie danych o rzeczywistym stanie gospodarki porównał do propagandy z czasów ZSRR i stwierdził, iż  takie zachowania jest przyczyną kryzysu zaufania ze strony obywateli, którzy nie mają poczucia, że politycy znają kierunek, w jaki się kierują.

- Statystyki nie odzwierciedlały rzeczywistości. Cechą charakterystyczną rozwiniętych gospodarek nie jest większa ilość zasobów, ale lepsze ich udokumentowanie, co pozwala nimi handlować. I kluczem do sukcesu jest świadomość, jakie mamy dobra i do kogo należą. Zasada ta powinna zawsze obowiązywać. Natomiast wielokrotnie brakuje szeregu dokumentów, podczas kryzysu okazało się, że firmy miały wiele bilansów, w których ukrywano niekorzystne fakty - powiedział.

A  prof. Jerzy Hausner, były wicepremier i minister gospodarki, członek RPP przypomniał w czasie debaty o „Kapitalizmie po kryzysie" - Kryzys jest czymś naturalnym, natomiast trzeba umieć nim zarządzać. To co jest dziś najpoważniejsze to fakt, że obecnie mamy do czynienia z kryzysem systemu zarządzania. –jego zdaniem problem polega na tym, że wartość aktywów finansowych rosła kilkaset procent szybciej niż wartość produktów – A to oznacza, że pieniądz stał się celem samym w sobie. Zgadzam się z prof. Roubini, że nie poradzimy sobie z kryzysem, jeśli nie zapewnimy odpowiedniego wzrostu gospodarczego. Ale to oznacza zmianę sposobu finansowania wzrostu z długu na oszczędności. To może być w Polsce poważny problem – dodał Jerzy Hausner.

Wśród ekonomistów nie ma zgody czy w czasach spowolnienia należy podnosić podatki. - Obecnie jest czas na to, by podwyższać podatki i ograniczać wydatki oraz stawiać na innowacje – przekonywał Mike Kubena, prezes doradczej korporacji PwC na Europę Środkowo-Wschodnią. Ripostował Jerzy Hausner: - Podatków byłby najgorszym sposobem na stabilizowanie finansów publicznych. Zanim się je podniesie należy wiedzieć na co mają zostać przeznaczone, a przedtem zastanowić się czy podatnicy nie byliby bardziej skutecznymi inwestorami niż państwo. – tłumaczył.

Odbywające się od środy w Sopocie Europejskie Forum Nowych Idei z udziałem przedstawicieli polityki, biznesu i ekonomii ma wskazać kierunek, w jakim powinna pójść Europa.  Organizatorem jest PKPP Lewiatan

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje