Długookresowy rating Węgier w zagranicznej walucie został obniżony do BB+ z BBB-, w krajowej walucie IDR do BBB- z BBB. Agencja poinformowała w komunikacie, że perspektywa ratingu Węgier jest negatywna.

Rating krótkookresowy IDR został obniżony do B z F3, a country ceiling, o 2 stopnie, do BBB z A-. Fitch uzasadnia swoją decyzję dalszym pogorszeniem sytuacji fiskalnej i finansowania z zewnątrz, a także perspektyw wzrostu Węgier. Agencja oceniła, że perspektywy porozumienia Węgier z Międzynarodowym Funduszem Walutowym są coraz bardziej niepewne. Analitycy agencji stwierdzili, że pozostają wątpliwości, czy Węgrom uda się spełnić warunki stawiane przez MFW. Fitch oceniała, że znacząco wzrosło ryzyko związane z finansowaniem Węgier.

- Obniżenie ratingu Węgier odzwierciedla  dalsze pogarszanie się sytuacji fiskalnej państwa oraz związane z tym obniżenie perspektywy wzrostu spowodowane także dalszymi niekonwencjonalnymi działaniami Budapesztu w dziedzinie polityki gospodarczej, które podważają zaufanie inwestorów i komplikują zawarcie porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską - powiedział Matteo Napolitano z agencji Fitch.

Wcześniej do poziomu śmieciowego ocenę wiarygodności kredytowej Węgier obniżyły inne agencje ratingowe Standard & Poor's. i Moody's. 21 Grudnia Standard & Poor's obniżył ratingi krótko- i długoterminowe w walutach krajowych i zagranicznych z BBB- do BB+. 24 listopada Moody's obniżył rating Węgier do Ba1, najwyższego poziomu śmieciowego.

Pod koniec grudnia zeszłego roku Węgry zwróciły się do Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego o kredyty ratunkowe. Rozmowy na ten temat załamały się jednak za sprawą uchwalonych na Węgrzech ustaw, mogących zagrozić niezależności banku centralnego tego kraju. W czwartek węgierska waluta osłabiła się wobec euro do najniższego poziomu w historii, a rentowności węgierskich obligacji przekroczyły 11 proc.