W komunikacie Kancelarii Prezydenta podkreślono, że „potrzeba przyjęcia projektowanych zmian wynika z dążenia do ograniczenia wpływu wahań kursów walut obcych oraz prefinansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa na stosowanie ograniczeń wynikających z uruchomienia powyższych (ostrożnościowych i sanacyjnych – red). procedur - napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Jak wynika z noweli, jeśli dług publiczny, liczony według kursu walutowego na koniec roku przekroczy 50 proc. lub 55 proc. PKB, przewidziane ustawowo sankcje nie będą uruchamiane. Dług zostanie przeliczony według innej metody – z uwzględnieniem kursu średniorocznego. Pomniejszony zostanie także o wartość prefinansowania potrzeb budżetowych na przyszły rok. Dopiero wtedy, gdy także wedle tego sposoby, zadłużenie przekroczy limity, wdrożone zostaną odpowiednie sankcje. Dotyczy to także ewentualnej podwyżki VAT po przekroczeniu limitu wynoszącego 55 proc. PKB.

„Przepisy dotyczące wskazanego sposobu przeliczania po raz pierwszy zastosowane będą do relacji kwoty państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto ogłoszonej za rok 2012" – czytamy w komunikacie prezydenta. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.