W Wielkiej Brytanii mieszka teraz 104 miliarderów, o 20 więcej niż w 2013 r. Ich łączny majątek sięga 301 mld funtów i jest dużo większy od przedkryzysowego, który szacowano na 201 mld funtów w 2008 r. – wynika z zestawienia „Sunday Timesa". W samym Londynie żyją 72 osoby z majątkiem wynoszącym co najmniej 1 mld funtów (1,26 mld dol.), co czyni brytyjską metropolię światową stolicą superbogatych. W Moskwie mieszka 48 miliarderów, w Nowym Jorku – 43, w San Francisco – 42, w Los Angeles – 38, a w Hongkongu – 34. Wielka Brytania jest też krajem z największą liczbą miliarderów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. W USA przypada jeden miliarder na 1 mln ludzi, w Zjednoczonym Królestwie jeden na 607 tys.
Czołówka bogaczy
Najbogatszymi mieszkańcami Wielkiej Brytanii są pochodzący z Indii bracia Srichand i Gopichand Hinduja, właściciele holdingu Hinduja Group, obejmującego m.in. spółki z branży chemicznej, naftowej, zbrojeniowej, finansowej i medycznej. Ich majątek sięga 11,9 mld funtów, przez ostatni rok wzrósł o 1,3 mld funtów. Bracia Hinduja mieszkają w Londynie od 1979 r., wcześniej prowadzili działalność gospodarczą głównie w Iranie.
10 proc. miliarderów z całego świata mieszka w Londynie
Na drugą pozycję spadł w tegorocznym zestawieniu Aliszer Usmanow, rosyjski oligarcha pochodzenia uzbeckiego, z majątkiem wynoszącym 10,65 mld funtów, czyli mniejszym o 2,65 mld dol. niż w 2013 r. Jest on większościowym udziałowcem konglomeratu Metalloinvest, właścicielem największej rosyjskiej sieci telefonii komórkowej MegaFon, domu wydawniczego Kommiersant i współwłaścicielem spółki internetowej Mail.ru. Ma pakiet udziałów klubu piłkarskiego Arsenal.
Trzecią pozycję zajmuje hinduski magnat stalowy Lakshmi Mittal mający – wraz z rodziną – 10,25 mld funtów. To właściciel obecnego również w Polsce hutniczego koncernu ArcelorMittal.