Reklama

Dylemat Fed: czy podnosić stopy?

Jeszcze kilka dni temu wrześniowa podwyżka stóp procentowych w USA wydawała się kwestią przesądzoną. Teraz nie jest to już takie pewne.

Publikacja: 25.08.2015 15:24

Dylemat Fed: czy podnosić stopy?

Foto: Bloomberg

Jeszcze kilka dni temu wrześniowa podwyżka stóp procentowych w USA wydawała się kwestią przesądzoną. Dziś amerykańscy analitycy i media finansowe prześcigają się w spekulacjach czy w przyszłym miesiącu rzeczywiście dojdzie do pierwszego od prawie dekady zaostrzenia polityki monetarnej

Ostre hamowanie chińskiej gospodarki, dewaluacja jena i gwałtowna wyprzedaż na światowych giełdach zachwiały pewnością w sprawie wrześniowej decyzji Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej. "Wskutek zawirowań na rynkach Fed znalazł się w pułapce" – uważa Ed Yardeni, strateg inwestycyjny Yardeni Research. Z jednej strony centralny bank od miesięcy zapowiada początek podwyżek jeszcze w tym roku, a niewywiązanie się z deklaracji mogłoby się obić na jego wiarygodności. Z drugiej – coraz częściej ekonomiści widzą niebezpieczeństwa związane ogłoszeniem pierwszej podwyżki już w przyszłym miesiącu. "Ryzyko zbyt szybkiego działania zaczęło przekraczać ryzyko związane z odroczeniem decyzji" – powiedział portalowi Money/CNN David Wessel, dyrektor Hutchins Center on Fiscal and Monetary Policy przy Brookings Institution. Według CME Group FedWatch jeszcze 6 sierpnia 51 proc. inwestorów wierzyło w szybką podwyżkę. W poniedziałek liczba ta spadła już do 24 proc.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Finanse
Awaria systemu płatności w całej Polsce. Nie działały terminale w sklepach
Finanse
Worki z dolarami jadą do Rosji. Ich łączna waga przekroczyła już tonę
Finanse
Pęczniejące miliardy Polaków na kontach IKE i IKZE
Finanse
Nowy rekord cen złota – już powyżej 3500 dolarów za uncję
Finanse
Donald Trump rozpoczął szturm na amerykański bank centralny
Reklama
Reklama