Według OECD wartość globalnego handlu rośnie w najwolniejszym tempie od 2009 r.

Wartość globalnego handlu rośnie w najwolniejszym tempie od 2009 r. Zdaniem OECD podobne spowolnienie widoczne jest zwykle w okresach recesji.

Publikacja: 09.11.2015 15:19

Ekonomiści OECD spodziewają, że w tym roku obroty handlowe na świecie wzrosną o zaledwie 2 proc.

- To głęboko niepokojące. Handel był zawsze zwiastunem wzrostu gospodarczego – podkreśla Catherine Mann, główna ekonomistka OECD.

Podobne tempo wzrostu obrotów handlowych obserwowalne było w okresach kryzysów – naftowego w 1975 r., irańskiego w 1982-83, bańki internetowej w 2001 r. i ostatniego kryzysu finansowego w 2009 r.

Wzrost zwalnia

Słabsza kondycja wymiany międzynarodowej zmusiła już ekonomistów do korekty prognoz globalnego wzrostu. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku OECD szacowało, że sięgnie on w 2015 r. 3,7 proc. PKB. Ale wrześniowe prognozy to już zaledwie 2,9 proc.

Dotyka to również Polski. Z analiz opublikowanych przez NBP wynika, że średni wzrost wolumenu eksportu w latach 2011-2014 obniżył się z 6 proc. rok do roku, z blisko 14 proc. w latach 2001-2007. „Pomimo tego spowolnienia polski eksport rósł w tym okresie szybciej niż popyt partnerów handlowych, a także szybciej od eksportu światowego z kolei dynamika importu Polski obniżyła się z blisko 8 proc. do 3 proc. rok do roku" – czytamy w listopadowym Raporcie o inflacji.

Jak zaznacza Catherine Mann, sprawne funkcjonowanie światowego handlu jest ważne dla podtrzymania globalnego wzrostu. Analitycy Organizacji przewidują, że może się on podnieść do 3,3 proc., a w 2017 roku sięgnąć 3,6 proc.

Co pobudzi handel?

Poszczególne kraje zapowiadają działania, które mogłyby pobudzić wzrost. - Chiny zapowiedziały już wprowadzenie takich bodźców, jak obniżenie oprocentowania kredytów bankowych czy rozszerzenie inwestycji w infrastrukturę – podkreśla Mann.

Pomimo spowolnienia tempa rozwoju globalnego handlu ekonomiści OECD uważają, że ewentualne podniesienie przez Fed stóp procentowych w grudniu jest dobrym pomysłem.

Choć Stany Zjednoczone są względnie odporne na zagraniczne szoki, obecne spowolnienie gospodarcze nie ominęło również tego kraju.

- Bez wzrostu płac ożywienie gospodarcze straci rację bytu, a szanse na to, że USA ożywią światowy handel i wzrost gospodarczy staną pod znakiem zapytania - dodała Mann.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem