Na charakterystycznym placu przed dawnym kinem Stolica zebrali się wczoraj okoliczni mieszkańcy. Przyglądali się, jak budowlańcy wynoszą stare wyposażenie kina. – Wreszcie zaczęli ten remont! – cieszył się Tomek Warchoł z Mokotowa. – Jadąc do pracy, przejeżdżam na rowerze obok tego kina od lat.

Czytaj tez -Kinowe fotele na ulicy: Iluzjon się zmieni

I żal jest, że takie miejsce stoi puste. Gdy zamknęli kino, to działała tu tylko fajna kawiarnia Zaklęte Rewiry – mówi.

– Kino też, ale wyłącznie okazjonalnie – dodał kolejny mieszkaniec Mokotowa. – Byłem tu w 30. rocznicę premiery „Gwiezdnych Wojen" czy na porannych seansach, które przy okazji różnych imprez tu się odbywały. Bo ja jestem fanem Iluzjonu. Chodziłem do niego jeszcze, kiedy mieścił się na ul. Żurawiej. Cieszyło się takim powodzeniem, że na przykład seanse organizowano o godz. 8 na dokument „Woodstock". Tłumy wtedy były takie, że szyby wyleciały z drzwi wejściowych pod naporem ludzi. Ale to miejsce na skwerze  Słonimskiego jest jeszcze lepsze. Tylko że nie ma filmów. Ale może to się teraz zmieni? – pyta miłośnik Iluzjonu.

Potwierdza to Justyna Jabłońska, rzeczniczka Filmoteki Narodowej. Deklaruje, że do końca roku remont się zakończy. Wtedy też wygasa  umowa z Biblioteką Narodową na użyczenie Sali im. Stefana Dembego do projekcji w ramach kina Iluzjon.

Niewiele więcej chce zdradzić, gdyż na pierwszy tydzień czerwca Filmoteka zaplanowała publiczną prezentację zmian w Iluzjonie.

Jaka jest ogólna koncepcja metamorfozy kina? Czy będzie w nowoczesnej stylizacji, czy nawiąże do architektury budowli, która powstała w latach 50. ubiegłego wieku?

Zapytaliśmy o to architektów z pracowni Żera2Architekci, która wykonała projekt przebudowy i adaptacji zabytkowego budynku. Okazuje się, że nie może być ingerencji w bryłę okrąglaka. Tak samo w zabytkowe elementy wewnątrz kina. Taki był podstawowy wymóg konserwatora zabytków.

Ponad 8,8 mln zł na remont wyłożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ