#DZIEŃ 7 i zapowiedź #DNIA 8: filmowa energia

Kolejny dzień festiwalu upłynął pod znakiem niezwykłej energii! W całym Krakowie da się już wyczuć filmową atmosferę, widzowie przemykają między kinowymi salami, chillują w Miasteczku Festiwalowym albo w jednym z Mastercard OFF SPOTÓW.

Publikacja: 03.05.2024 14:00

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym Mastercard OFF CAMERA

Tymczasem jury ocenia konkursowe filmy, by wyłowić prawdziwe perły kina niezależnego. 17. edycja Mastercard OFF CAMERA nadal się rozkręca!

Siódmy dzień festiwalu to oczywiście kolejne rozmowy w ramach OFF NA MAKSA. Gościem Maksa Behra był Jakub Zając, odtwórca głównej roli w produkcji „Horror Story” (reż. Adrian Apanel). To nie jedyny film z dreszczykiem w tegorocznym programie — fani opowieści grozy z pewnością są zadowoleni! Prawdziwą gratką dla widzów było zatem spotkanie z aktorami intrygujących „Grzybów” (reż. Paweł Borowski): Pauliną Walendziak i Jędrzejem Bigosińskim. Nominowany do nagrody Mastercard Rising Star aktor określił ten film jako wyjątkową opowieść o tragedii niezrozumienia, zaskakującą i wartą uwagi. Oba filmy biorą udział w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych, a wywiady w Miasteczku Filmowym nie były dziś jedyną okazją do spotkania z ich twórcami - po pokazach w Kinie pod Baranami odbyły się dwie wyjątkowe sesje Q&A z twórcami. Widzowie mogli zaspokoić swoją ciekawość na gorąco, tuż po obejrzeniu seansu.

Zgromadzonych w Miasteczku Filmowym widzów odwiedziła też Kamila Urzędowska, odtwórczyni roli Jagny w filmie „Chłopi” oraz aktorka serialu “Kiedy ślub?”, któremu poświęcony był jeden z paneli Storytellers. Z przejęciem opowiedziała o swojej miłości do Krakowa i do… teatru:

Tak, to prawda, miłość do teatru zrodziła się we mnie w Krakowie. [...] Pamiętam ten natłok energii ze sceny. Pomyślałam sobie: „Tak teatr ma wyglądać”.

To właśnie te doświadczenia doprowadziły aktorkę do miejsca, w którym rozpoczęła się jej artystyczna kariera, także filmowa. Pytana o motywację do dalszego rozwoju, odpowiada niezwykle prosto:

Mam wrażenie, że chcę po prostu grać, to mi sprawia frajdę.

A nam sprawia frajdę oglądanie tych, którzy naprawdę kochają to, co robią!

Mastercard OFF CAMERA to nie tylko polskie filmy i polscy artyści. Za nami połączone z sesją Q&A pokazy filmów: „Empty Nets” (reż. Behrooz Karamizade), „She Came at Night”  (reż. Jan Vejnar, Tomáš Pavliček) oraz „Power Alley” (reż. Lillah Halla), które walczą o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi”. Wszystko to w wyjątkowych przestrzeniach Akademii Sztuk Pięknych, gdzie dyskusje o kinie niezależnym zyskują zupełnie nowy wymiar.

Podczas festiwalu pamiętamy o wszystkich - pracownia ceramiczna Biały Królik zadbała o najmłodszych widzów Festiwalu Mastercard OFF CAMERA. W ramach wyjątkowych warsztatów dzieci własnoręcznie lepiły z gliny wyjątkowe kubki i czarki, które będą piękną pamiątką z festiwalu. Dzień pełen wrażeń także za uczestnikami cyklu PRO INDUSTRY, którzy dziś zakończyli trzydniowe wyzwanie intensywnego rozwoju w branży filmowej. W przestrzeniach Stradom House by Autograph Collection toczyły się żywiołowe dyskusje, szlifowane były znakomite pomysły i zawiązały się nici niezwykle cennych kontaktów. Przyszłość polskiego kina niezależnego jest w znakomitych rękach!

Wieczorem fani kina zgromadzili się po raz kolejny w trzech kinach plenerowych - w Kinie przy Galerii Krakowskiej, w Kinie na Placu Szczepańskim oraz w Kinie w Ogrodzie Botanicznym. Na Festiwalu Mastercard OFF CAMERA można korzystać i z kinowych wrażeń, i z pięknej pogody. Ale… wywiady, warsztaty i filmy to oczywiście nie wszystko! Znakomitym zakończeniem festiwalowego dnia była impreza w Klubie Spotkań Poczta Główna: „House Music and Night x Mastercard OFF CAMERA”. Rozmowy o filmach toczyły się przy energetycznym akompaniamencie house’owych dźwięków, które niejednego poderwały do tańca.

A co nas czeka 3 maja?

Nie zabraknie wrażeń w Miasteczku Filmowym! W ramach OFF NA MAKSA:

12:00 – Wywiad z Izą Kuną oraz Katarzyną Warnke, aktorkami serialowej produkcji player.pl, pt. „Klara”. Widzowie Festiwalu Mastercard OFF CAMERA mogli oglądać ją podczas pokazów w ramach sekcji serialowej Storytellers.

16:00 – Wywiad z Pawłem Maśloną, reżyserem filmu „Kos” oraz Bartoszem Bielenią, odtwórcą głównej roli. „Kos” bierze udział w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych.

W niezwykłej atmosferze Miasteczka widzowie będą mogli spróbować także innych, nie tylko filmowych, doświadczeń. Między 13:00 a 16:00 odbędą się wyjątkowe warsztaty „Recycle by Art” – wydobywanie nowego potencjału ze starych ubrań z Joanną Organiściak.

Przed nami także kolejne pokazy Mastercard Special Screening! Po każdym seansie odbywa się spotkanie Q&A z twórcami filmu. Spośród filmów biorących udział w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi” zapraszamy na:

14:45 – „Silent Roar” (reż. Johnny Barrington) – Aula ASP, gościem będzie: Johnny Barrington.

17:30 – „Tyle co nic” (reż. Grzegorz Dębowski) – Aula ASP, gośćmi będą: Grzegorz Dębowski, Artur Paczesny, Jerzy Kapuściński, Agnieszka Kwietniewska.

20:30 – „78 Days” (reż. Emilija Gašić) – Aula ASP, gościnią będzie: Emilija Gasić.

Dla fanów polskiego kina mamy też seanse w ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych. 3 maja w kinowych salach spotkacie się z twórcami tych dzieł:

15:00 – „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” (reż. Agnieszka Elbanowska) – Kino pod Baranami – Sala Czerwona. Gośćmi będą: Agnieszka Elbanowska, Michał Sikorski, Jerzy Kapuściński, Kinga Jasik.

17:30 – „Biała odwaga” (reż. Marcin Koszałka) – Kino pod Baranami – Sala Czerwona.  Gośćmi będą: Filip Pławiak, Sandra Drzymalska, Julian Świeżewski, Agata Szymańska, Magda Kamińska.

20:30 – „Kos” (reż. Paweł Maślona) – Kino pod Baranami – Sala Czerwona. Gośćmi będą: Paweł Maślona, Leszek Bodzak, Bartosz Bielenia.

Nie zapominajmy też o absolutnie wyjątkowym pokazie! Dzisiaj o godzinie 19.00, w Kinie Kijów, będzie można zobaczyć „Dyrygenta” w reżyserii Andrzeja Wajdy. W jednej z głównych ról - Andrzej Seweryn, przewodniczący jury w tegorocznym Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi”, który przed seansem opowie o swojej współpracy z Andrzejem Wajdą, patronem nagrody Konkursu Głównego.

Czy kina plenerowe po raz kolejny będą pękać w szwach? Zobaczymy! Już o 19.00 do kina przy Galerii Krakowskiej zapraszamy na pokaz filmu „Limbo” (reż. Ivan Sen), a o 20:30 na Placu Szczepańskim będzie można zobaczyć „W gorsecie” (reż. Marie Kreutzer). Dzisiaj ostatnia okazja, by obejrzeć film w wyjątkowym otoczeniu Ogrodu Botanicznego – specjalnie dla festiwalowiczów odbędzie się projekcja komediodramatu „Barany. Islandzka opowieść” (reż. Grímur Hákonarson).

A po filmowych przeżyciach nie zapomnijcie wpaść do klubu festiwalowego! O 22:00 w Klubie Spotkań Poczta Główna doskonałą zabawę zapewni energiczny duet Baywatch Parties, puszczając największe imprezowe hity lat 80., 90. i dwutysięcznych.

Nie zwalniamy tempa!

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym Mastercard OFF CAMERA

Film
„Furiosa: Saga Mad Max”: kino nieświeżej zemsty
Film
Cannes 2024. „Franz” Agnieszki Holland zyskuje dystrybutorów
Film
Filmowy Donald Trump wciąga amfetaminę. Ekipa byłego prezydenta USA: To zniesławienie
Film
USA: Policja wszczęła śledztwo ws. śmierci gwiazdy "Przyjaciół"
Film
Cannes 2024: Rosjanin uzależniony od imperializmu