Europejski Kongres Gospodarczy (EKG) rozpoczyna się w poniedziałek w Katowicach. Należąca do największych w naszym regionie Europy impreza gospodarcza to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych przedstawicieli świata polityki, biznesu, nauki oraz ekonomii.

W tym roku EKG odbywa się po raz dziesiąty. Za to po raz pierwszy ta jubileuszowa edycja imprezy odbędzie się w nowo powstałej i jedynej w Polsce metropolii – górnośląsko-zagłębiowskiej.

– Kontekst metropolitalny pozwala nam z bliska i jeszcze dokładniej analizować i rozwiązywać problemy mieszkańców aglomeracji śląskiej – twierdzi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jego zdaniem będzie to inspiracją dla tematów w kongresowych debatach. Natomiast fakt, że jest to pierwsza taka struktura i instytucja w skali całego kraju, ma podnosić rangę wydarzenia.

– We współpracy na linii biznes–nauka–samorząd poszukujemy efektu synergii. Zwiększa ona szanse na zainteresowanie inwestorów ofertą miast i gmin, podnosząc jakość życia mieszkańców – dodaje Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Problemy Europy

Kongres potrwa do środy 16 maja. W dwóch katowickich obiektach: hali widowiskowo-sportowej Spodek oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym, zaplanowano 156 sesji dyskusyjnych, w których weźmie udział 900 prelegentów. Spodziewana jest także rekordowa liczba gości. Już w ub. roku z ponad 9 tys. osób uczestniczących w EKG aż 94 proc. zadeklarowało swój udział w kolejnej edycji wydarzenia.

Uczestnicy rozmawiać będą o kształcie nowej Europy, w tym o kierunkach rozwoju strefy euro, blokach i sojuszach wewnątrz Unii oraz czynnikach kształtujących perspektywy rozwojowe. Część sesji poświęcona będzie rewolucji technologicznej oraz wpływie związanych z nią przemian na gospodarkę i społeczeństwo. Wśród tematów debat znajdą się m.in. cyfryzacja, energetyka, inwestycje i ochrona klimatu, a także perspektywy dla wolnego handlu w Europie i na świecie.

W ramach wydarzeń towarzyszących EKG odbędą się fora gospodarcze Europa Centralna–Afryka, Indie–Polska oraz ASEAN–Unia Europejska, a także panele dyskusyjne poświęcone relacjom gospodarczym Europy i Japonii oraz Polski i Chin, Niemiec, USA, Bengalu Zachodniego.

W dniach 15–16 maja zaplanowano 3. edycję European Start-up Days – spotkania młodego biznesu z przedstawicielami korporacji zainteresowanych współpracą z mniejszymi, innowacyjnymi firmami (więcej o tym wydarzeniu na >F4).

Udział w kongresie potwierdzili przedstawiciele Komisji Europejskiej: Andrus Ansip, wiceprzewodniczący ds. jednolitego rynku cyfrowego w KE, premier Estonii w latach 2005–2013; Miguel Arias Canete, komisarz ds. klimatu; i Cecilia Malmström, komisarz ds. handlu. Przyjedzie także ponad 20 przedstawicieli polskiego rządu. Spodziewana jest również Ellen Tauscher, wiceprzewodnicząca Centrum Bezpieczeństwa Międzynarodowego im. Brenta Scowcrofta przy Radzie Atlantyckiej, była podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego.

Prestiżowe wydarzenie

Kongres, który zainicjowano w 2009 r., nabiera coraz większego znaczenia. Pierwszy zgromadził ponad 3 tys. uczestników. Druga edycja w rok później przyciągnęła już ok. 5 tys. gości.

Początkowo odbywał się w kilku, a następnie kilkunastu miejscach Katowic – w hotelach, urzędach oraz miejskich instytucjach. W 2015 r. impreza przeniosła się do nowego Międzynarodowego Centrum Kongresowego. To jedno z najnowocześniejszych tego rodzaju miejsc w Polsce: łączy funkcję konferencyjną, wystawienniczą i widowiskową. Może pomieścić 15 tys. osób, co wpłynęło na zwiększenie liczby uczestników EKG.

Od ubiegłego roku wydarzenia kongresu odbywają się również w katowickim Spodku. Organizatorem kongresu jest Grupa PTWP, która od 2016 roku zarządza MCK i Spodkiem.

Promocja dla Katowic

EKG stał się doskonałym narzędziem do promocji Katowic. Ekwiwalent reklamowy – czyli to, co miasto musiałoby wydać na promocję, jaką przynoszą media relacjonujące kongres – w 2017 roku przekroczył wartość 31 mln zł.

Dzięki napływowi gości zarabiają taksówki, sklepy, restauracje. W hotelach, gdzie frekwencja sięga 100 proc., ceny wzrastają kilkakrotnie.

W 2017 r. kongres okazał się rekordowy: przez trzy dni trwania imprezę odwiedziło ponad 9 tys. gości. W 132 panelach dyskusyjnych wzięło udział ponad 800 prelegentów. Imprezę relacjonowało 660 przedstawicieli mediów.

EKG w ub. roku znalazł także odbicie w mediach społecznościowych. – Przez te trzy dni byliśmy świadkami ponad 46 tys. postów na Facebooku. Dodatkowo pierwszy raz uruchomiliśmy transmisję na żywo na Snapchacie i Instagramie – mówił na zakończenie ubiegłorocznej imprezy Robert Tomanek, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także wydarzenia towarzyszące. W ubiegłorocznym European Start-up Days wzięło udział 4,5 tys. osób, z tego 2,5 tys. stanowili przedstawiciele firm biorących udział w EKG.

„Rzeczpospolita" na Scenie Otwartej Europejskiego Kongresu Gospodarczego, 14–16 maja, Sala wielofunkcyjna, Międzynarodowe Centrum Kongresowe

Scena Otwarta Europejskiego Kongresu Gospodarczego to miejsce, gdzie postaci świata biznesu, polityki oraz goście specjalni spotykają się, aby w nowej lekkiej formule rozmawiać o kluczowych problemach i wiodących tematach. Spotkania one-to-one, interaktywne prezentacje, minidebaty i autorskie wystąpienia to tylko wybrane formy, które wypełnią czas na scenie zaaranżowanej w przestrzeni, gdzie bije serce kongresu, wśród stoisk partnerów i patronów medialnych.

Rozmowy „Rzeczpospolitej"

W ogień krzyżowych pytań kongresowych gości wezmą redaktorzy dziennika „Rzeczpospolita". W krótkich rozmowach jeden na jednego czy dłuższych debatach poruszą kluczowe dla kongresu zakresy tematyczne.

Transmisja na żywo rp.pl/ekg

Poniedziałek, 14 maja

14.00–14.15 Rozmowa „Rzeczpospolitej"

Sławomir Majman, szef Europejskiego Zespołu Inwestycji Strategicznych w Dentons, w latach 2009–2016 prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych

Moderator: Krzysztof Adam Kowalczyk, szef działu ekonomicznego, „Rzeczpospolita"

14.20–14.35 Rozmowa „Rzeczpospolitej"

Paweł Gruza, podsekretarz stanu, Ministerstwo Finansów

Moderator: Andrzej Stec, redaktor naczelny Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet"

16.00–16.30 Panel dyskusyjny

„Ubezpieczenia należności jako wsparcie rozwojowe polskich firm na rynku krajowym oraz w ekspansji zagranicznej"

Prelegenci: Józef Rolnik, prezes firmy Rolnik, Katarzyna Kowalska, wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej

Moderator: Marcin Piasecki, redaktor zarządzający, „Rzeczpospolita"

Wtorek, 15 maja

11.00–11.15 Rozmowa „Rzeczpospolitej"

Dominika Bettman, prezeska, Siemens sp. z o.o.

Moderator: Krzysztof Adam Kowalczyk, szef działu ekonomicznego, „Rzeczpospolita"

15.25–15.40 Rozmowa „Rzeczpospolitej"

Grzegorz W. Kołodko, ekonomista, autor książki „Czy Chiny zbawią świat?"

Moderator: Krzysztof Adam Kowalczyk, szef działu ekonomicznego, „Rzeczpospolita"

15.45–16.00 Rozmowa „Rzeczpospolitej"

Janusz Steinhoff, w latach 1997–2001 wicepremier i minister gospodarki

Moderator: Krzysztof Adam Kowalczyk, szef działu ekonomicznego, „Rzeczpospolita"

16.05–16.20 Rozmowa „Rzeczpospolitej"

Michał Kurtyka, sekretarz stanu, Ministerstwo Energii

Moderator: Michał Niewiadomski, „Rzeczpospolita"

Środa, 16 maja

10.00–10.15 Rozmowa „Rzeczpospolitej"

Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej

Moderator: Krzysztof Adam Kowalczyk, szef działu ekonomicznego, „Rzeczpospolita"

10.20–10.35 Rozmowa „Rzeczpospolitej"

Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Moderator: Michał Niewiadomski, „Rzeczpospolita"

13.30–13.55 Rozmowa „Rzeczpospolitej"

Wojciech Kuśpik, prezes, PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Moderator: Krzysztof Adam Kowalczyk, szef działu ekonomicznego, „Rzeczpospolita"