Podział ten wynika z niepełnej porównywalności warunków działania w różnych segmentach polskiej gospodarki.
Kapituła brała pod uwagę wiele wskaźników określających efektywność firm, ich stabilność oraz zdolność do rozwoju. W przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych w ocenie efektywności zostały uwzględnione: rentowność kapitałów własnych, marża EBITDA, dynamika przychodów na jednego zatrudnionego. W ocenie dynamiki rozwoju brano pod uwagę wzrost przychodów oraz intensywność inwestowania.
Podobne miary efektywności, stabilności i zdolności rozwoju zastosowano w odniesieniu do przedsiębiorstw infrastrukturalnych i handlowych. Nieco inna była ocena podmiotów finansowych. Uwzględnione zostały: stopa zwrotu z kapitału własnego i aktywów, rentowność netto, dynamika przychodów.
Odpowiednie zwiększenie w przyjętej metodologii wagi udziału eksportu w sprzedaży, wielkości poniesionych nakładów na inwestycje pozwoliło kapitule wskazać przedsiębiorstwa zasługujące na dodatkowe wyróżnienie. Zyskały one tytuły: Eksportera oraz Inwestora „Rzeczpospolitej”.O firmach, które kapituła uznała za najlepsze, piszemy na stronach 10 – 18.
[ramka]
W tym roku kapituła nagrody Orzeł „Rzeczpospolitej” postanowiła przyznać ten tytuł firmom: