Dużą wagę przywiązujemy do wypełnienia kryteriów konwergencji nominalnej, ale rzadko zdajemy sobie sprawę, że trwałe spełnienie kryteriów: inflacyjnego, fiskalnego, stóp procentowych (a także kryterium kursowego w okresie przebywania w ERM2) – w znacznej mierze zależy od stopnia szeroko pojmowanej konwergencji realnej Polski ze strefą euro. Innymi słowy – łatwiej będzie wypełnić kryteria z Maastricht, jeżeli gospodarka Polski będzie podobna do gospodarek państw strefy euro. Ale to nie wszystko. Od tego, w jakim stopniu polska gospodarka jest strukturalnie podobna do gospodarek państw strefy euro, zależy także zagrożenie asymetrycznymi szokami (nagłymi zmianami popytu, które z różną siłą dotykają poszczególnych państw), a także adekwatność do sytuacji Polski wspólnej polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego.
Z badań prowadzonych w NBP wynika, że niebezpieczeństwa wynikające z niedostatecznego podobieństwa gospodarki polskiej do strefy euro są obecnie istotne, chociaż wraz z rozwojem gospodarczym i postępem procesu integracji będą się zmniejszać. Co więcej, po zamianie złotego na euro i w rezultacie tej operacji konwergencja realna może przyspieszyć.
[srodtytul]Struktura produkcji i popytu[/srodtytul]
W raporcie NBP na temat członkostwa Polski w strefie euro analizowane było m.in. podobieństwo struktury produkcji (gdyż od niej zależy zagrożenie asymetrycznymi szokami) oraz popytu konsumpcyjnego (gdyż jest to składnik popytu, który w relatywnie dużym stopniu kształtowany jest przez politykę pieniężną).
Z przeprowadzonych badań wynika, że struktura produkcji w Polsce znacznie różni się od struktury produkcji w strefie euro, zwłaszcza w krajach jej rdzenia, jak np. Niemcy czy Francja. Odmienność ta wynika w dużej mierze ze zróżnicowania udziałów kilku sekcji NACE (statystyczna klasyfikacja działalności gospodarczej we Wspólnocie Europejskiej - red.) . W Polsce obserwuje się wysoki udział rolnictwa, górnictwa i kopalnictwa oraz handlu i napraw (sekcje A, C i G) i jednocześnie niski udział obsługi nieruchomości i firm oraz innych sektorów usługowych: sekcji H – transport i gospodarka magazynowa, J – pośrednictwo finansowe, a zwłaszcza K – obsługa rynku nieruchomości. Jednocześnie okazuje się, że tempo konwergencji struktury produkcji w Polsce do struktury w strefie euro jest relatywnie wysokie. Ta pozytywna tendencja sprawia, że wraz z upływem czasu zagrożenie szokami asymetrycznymi będzie spadać.