Dziennik Gazeta Prawna
E-faktura za sieć na płycie CD
Magdalena Majkowska
Dziennik Gazeta Prawna
E-faktura za sieć na płycie CD
Magdalena Majkowska
Faktura elektroniczna, w tym dokumentująca poniesione przez podatnika wydatki na użytkowanie internetu, powinna być udostępniana organowi podatkowemu drogą elektroniczną. Niektóre urzędy skarbowe odmawiały podatnikom przyjęcia płyt z e-fakturami, w celu udokumentowania poniesienia wydatków na internet, z obawy przed wirusami Problem został poruszony w interpelacji poselskiej (nr 15784). Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że faktura w formie elektronicznej spełniająca wymogi rozporządzenia ministra finansów z 14 lipca 2005 r. powinna być udostępniana organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej drogą elektroniczną.
http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=304033 (dostęp płatny)
Nowe stawki za korzystanie z praw autorskich
Dorota Bryndal, radca prawny, partner w kancelarii GESSEL
Nie jest istotne, czy użytkownicy praw autorskich będą płacili stawki sztywne, czy minimalne za korzystanie z tych praw. Ważne jest, jak dużym obciążeniem będą dla nich te opłaty. W trakcie prac parlamentarnych jest projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych dotyczący zasad rozliczeń użytkowników tych praw z organizacjami zarządzania prawami autorskimi. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 24 stycznia 2006 r. orzekł o niezgodności z Konstytucją art. 108 ust. 3 tej ustawy.
http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=303939 (dostęp płatny)
Charytatywny SMS został zwolniony z podatku
Eliza Polakowska
SMS-y wysyłane w związku z akcjami charytatywnymi na rzecz organizacji pożytku publicznego będą zwolnione z VAT. Warunki zwolnienia określa opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra finansów (Dz.U. nr 96, poz. 623). Nowe przepisy wprowadzają zwolnienie z VAT dla usług telekomunikacyjnych, polegających na wysyłaniu SMS-ów w związku z prowadzeniem różnego rodzaju akcji charytatywnych. W praktyce oznacza to, że operatorzy telefonii komórkowej nie będą odprowadzali VAT od wiadomości tekstowych (sms-ów), dzięki czemu cała wartość usługi będzie trafiać na konto organizacji pożytku publicznego.
http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=303945 (dostęp płatny)
Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz
Starbucks kusi klientów bezpłatnym internetem
PAP, ab
Od lipca we wszystkich kawiarniach Starbucks w USA oferowany ma być bezpłatny dostęp do internetu - poinformował w poniedziałek szef tej firmy Howard Schultz. Chodzi oczywiście o to, by przyciągnąć więcej klientów do 6,7 tys. lokali Starbucks. Dotychczas Starbucks oferował bezpłatny dostęp bezprzewodowy do internetu (Wi-Fi) tylko przez dwie godziny dziennie i tylko zarejestrowanym klientom. Jeśli ktoś chciał surfować dłużej, musiał wnieść niewielką opłatę.
http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8014444,Starbucks_kusi_klientow_bezplatnym_internetem.html
Cyfrowy prezydent - jak przeciętny internauta
Tomasz Grynkiewicz
Komorowskiemu marzy się polska Nokia, Kaczyński woli szukać szans polskich firm w niszach. Co kandydaci na prezydenta planują w sprawie internetu i branży IT, z jakich nowoczesnych technologii korzystają - sprawdziła Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. - Po odpowiedziach widać, że kandydaci wiedzą, że nie wystarczy już rzucić hasła: "darmowy internet", by zamknąć dyskusję o społeczeństwie informacyjnym - mówi Michał Jaworski, wiceprezes PIIT zrzeszającej operatorów telekomunikacyjnych i firmy informatyczne. Na pytania odpowiedziało sześciu kandydatów - oprócz Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego także: Grzegorz Napieralski, Marek Jurek, Janusz Korwin-Mikke oraz Andrzej Olechowski.
http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8013893,Cyfrowy_prezydent___jak_przecietny_internauta.html
Parkiet
KGHM, PKN Orlen Powolne wyjście z telekomów
Urszula Zielińska
Udziały w operatorze sieci Plus trafią do inwestora strategicznego, sprzedaż Dialogu nastąpi w 2012 r. To aktualne podejście właścicieli tych aktywów. Wprowadzenie Polkomtelu, operatora sieci Plus, na warszawską giełdę nie jest już podstawowym scenariuszem wyjścia z inwestycji przez polskich współwłaścicieli. - Sprzedaż akcji Polkomtelu inwestorowi branżowemu jest wiodącym scenariuszem - poinformował „Parkiet" Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes ds. finansowych Orlenu. - Jednak IPO to możliwe, alternatywne rozwiązanie - dodał.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/679823_KGHM_PKN_Orlen_Powolne_wyjscie__z_telekomow.html (dostęp płatny)
SkyCash Nowy gracz na rynku m-płatności
Tomasz Brzeziński
Należąca do Opera FIZ spółka SkyCash (powstała w 2009 r.) oficjalnie uruchomiła usługę komórkowych płatności. Firma chce się odróżnić od posiadających swoje rozwiązania Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci Era (usługę uruchomiła w maju) i Plusa (trwają testy) i nie wiązać się z żadnym z operatorów czy dedykowanym modelem telefonu. Do korzystania ze SkyCash wystarcza bowiem dostęp do sieci w komórce i zainstalowanie aplikacji. SkyCash jest usługą przedpłaconą.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/679838_SkyCash__Nowy_gracz_na_rynku__m-platnosci.html (dostęp płatny)
Sprzedaż Dialogu w 2012 r., a Polkomtel nie na GPW?
Urszula Zielińska, Bartłomiej Mayer
Zbycie spółki zależnej później przy wyższej wycenie i premia za udziały w sieci Plus od inwestora branżowego - tego - jak wynika z naszych informacji - chce dziś KGHM. KGHM liczy na wpływy ze sprzedaży Telefonii Dialog nie w tym i nie w przyszłym, ale dopiero 2012 roku. - wynika z naszych informacji. Miedziowy koncern nie akceptuje niskiej wyceny, jaką mógłby uzyskać za tę spółkę na podstawie tegorocznych prognoz wyników. Choć Dialog planuje na ten rok mocny wzrost zysku netto, to jego zysk operacyjny i EBITDA raczej nie zmienią się w porównaniu z 2009 r. Co innego w kolejnych latach. KGHM nie skomentował wczoraj naszych informacji.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/679837_Sprzedaz_Dialogu_w_2012_r_a_Polkomtel_nie_na_GPW.html (dostęp płatny)
Puls Biznesu
Komorowski najbardziej cyfrowy
Katarzyna Latek
Najbardziej "cyfrowym" kandydatem na prezydenta jest Bronisław Komorowski. Najmniej - Jarosław Kaczyński - wynika z ankiet przeprowadzonych przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji.
http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=b832a55f-e7fa-4a33-80f2-ca993db329eb&date=2010-06-15 (dostęp płatny)
Rzeczpospolita
KGHM sprzeda Dialog za dwa lata
Urszula Zielińska, Bartłomiej Mayer
Miedziowy koncern zakłada, że wpływy ze sprzedaży akcji Telefonii Dialog zanotuje dopiero w 2012 roku - wynika z informacji „Rz". KGHM nie akceptuje bowiem niskiej wyceny, jaką mógłby uzyskać za tę spółkę na podstawie tegorocznych prognoz wyników. Choć Dialog planuje na ten rok mocny wzrost zysku netto, to jego zysk operacyjny i EBITDA raczej nie zmienią się w porównaniu z 2009 r.
http://new-arch.rp.pl/artykul/955328_KGHM_sprzeda_Dialog_za_dwa_lata.html (dostęp płatny)
Zaczyna się boom na panele dotykowe
Piotr Mazurkiewicz
Do 2013 r. rynek będzie rósł średnio w tempie 30 proc., by osiągnąć wartość 7,4 mld dol. Wtedy zostanie też sprzedanych niemal 800 mln sztuk paneli dotykowych, ponad 91 proc. więcej niż w tym roku. Panele dotykowe podbijają rynek. Za wzrost rynku odpowiada głównie ich wykorzystanie w telefonach komórkowych, ale pojawiają się też w innych kategoriach sprzętu.
http://new-arch.rp.pl/artykul/955305_Zaczyna_sie_boom_na_panele_dotykowe.html (dostęp płatny)
Większy ruch na rynku płatności mobilnych
Tomasz Boguszewicz
Działalność rozpoczęła właśnie platforma SkyCash, konkurencja dla rozwiązań oferowanych przez operatorów Plusa i Ery. Usługa oferowana przez SkyCash, spółkę należącą do Opera FIZ, ma wyróżniać się niezależnością od sieci komórkowych. Systemy płatności mobilnych oferowane przez Erę (uruchomiony w maju) i Plusa (trwają testy) wymagają nie tylko dedykowanej aplikacji, ale także specjalnych telefonów. W zamian oferują bezdotykowe płacenie za zakupy do 50 zł w sklepach wyposażonych w odpowiednie terminale (m.in. sieć Żabka). Do korzystania ze SkyCash potrzeba profilu użytkownika i dostępu do sieci w telefonie.
http://new-arch.rp.pl/artykul/955326_Wiekszy_ruch_na_rynku__platnosci_mobilnych.html (dostęp płatny)
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rpkom.pl
Dziennik Gazeta Prawna
E-faktura za sieć na płycie CD
Tempo odchodzenia od węgla w energetyce jest uzależnione od możliwości zapewnienia podstawy systemu, która będzie stabilizować pogodozależne źródła odnawialne do czasu uruchomienia elektrowni jądrowej. Taką rolę może pełnić gaz.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
Od technologii nie da się uciec. Zamiast jednak z nią walczyć, trzeba wykorzystać możliwości, jakie one daje – zarówno samym bankom, jak i osobom korzystającym z ich usług.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W trakcie przewodnictwa w Unii polski rząd musi przekonać kraje „27”, że tylko integrując produkcję uzbrojenia, może wygrać wyścig zbrojeń z Rosją.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Rok ten przyniósł wyjątkową dynamikę wydarzeń w PreZero, a także w kluczowych obszarach dla branży gospodarki odpadami w Polsce.
Szybko reagujemy na potrzeby klienta. Potrafimy sprawnie dostosować do nich nasze rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy rozpoznawalnym producentem na świecie i monopolistą w Polsce – mówi Rafał Worek, wiceprezes Ponaru Wadowice.
Planujesz sprzedać niepotrzebne rzeczy przez Internet? Robisz porządki w szafie? Znalazłeś nieużywane ubrania albo rzeczy, które tylko zbierają kurz? To świetnie się składa! Sprzedaż online to doskonały sposób na to, aby dać przedmiotom „drugie życie”, a do tego zasilić domowy budżet dodatkowym zarobkiem. Niestety, nie wszyscy kupujący mają uczciwe zamiary. Jak handlować w sieci bezpiecznie i bez stresu? Dzisiaj odpowiadamy na te pytania! Internet to świetne miejsce do sprzedaży. Tysiące ludzi codziennie szuka okazji i używanych rzeczy w dobrym stanie. Chętnie przygarną nieużywane przez Ciebie rzeczy, dając im nowe życie. Pomyśl tylko – te spodnie, które są już za małe, buty kupione w złym rozmiarze czy nieużywany tablet – wszystko to może znaleźć nowego właściciela i pomóc zasilić Twój domowy budżet! Na przykład, komplet ubrań z zeszłego sezonu może dać Ci nawet kilkaset złotych ekstra. Rower treningowy czy stary telefon komórkowy, który stoi i zbiera kurz może znaleźć nabywcę nawet w ciągu kilku dni i za naprawdę niezłą kwotę. Niekiedy jednak proces sprzedaży może być bardzo frustrujący. Jak uniknąć nieporozumień i przeprowadzić wszystko jak najsprawniej, a po drodze nie nadziać się na oszustów? Podpowiadamy!
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Już 13 grudnia 2024 r. w Google for Startups w Warszawie odbędzie się Wielki Finał Econverse Cup 2024 – kulminacyjny punkt największej symulacji tworzenia biznesu dla młodych w Polsce. Po raz trzeci młodzi Polacy z pięciu miast będą mieli niepowtarzalną okazję zmierzyć się w rywalizacji, prezentując swoje pomysły na biznes przed jury, w skład którego wejdą inwestorzy, mentorzy oraz aniołowie biznesu. W tym roku wydarzenie uświetni wystąpienie Sebastiana Kulczyka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas