Czym właściwie jest trend? Jak wysoko lub jak nisko zwykle dochodzi? Jak długo zazwyczaj trwa?
To kluczowe pytania dla każdego, kogo nęcą legendarne wygrane na giełdach. Bez zrozumienia choćby podstawowych zasad rządzących parkietem trudno liczyć na krociowe zyski. W książce „Trader VIC II” Victora Sperandeo nie znajdziemy recepty na sukces, ale z pewnością dowiemy się kilku ciekawych prawd o akcjach i o giełdzie. Autor nie szukał daleko, sam niejednokrotnie się sparzył i potem próbował zrozumieć, co poszło nie tak. Swoje doświadczenia postanowił spisać, podpierając się historycznymi badaniami. Na ich podstawie przedstawił trendy długo- i krótkoterminowe rządzące rynkiem i całą gospodarką. Podaje też kryteria, według których nie tylko początkujący, ale też wprawiony gracz może inwestować na giełdzie, oraz warianty, jak mogą się potoczyć wydarzenia w zależności od pozycji, którą się zajmie.
Można oczywiście ślepo się stosować do np. opisanej przez Sperandeo tzw. zasady trzydniowej: sprzedaj, jeśli rynek przebije poziom najniższych notowań z trzech ostatnich dni oraz linię trendu. Jednak, jak się okazuje, sam autor ma dystans do przedstawianych przez siebie teorii. Tak naprawdę bowiem – co także można udowodnić na przykładzie historycznych wydarzeń – giełdą rządzą polityka i emocje. To one najczęściej wywołują największe tąpnięcia. Wystarczy jeden nieopatrznie wypowiedziany przez polityka z pierwszych stron gazet komentarz, jedna spontaniczna reakcja dużego gracza, a uruchamia się lawina. Mimo wszystko warto się przyjrzeć giełdzie od podszewki.
Książka Sperandeo ma pomóc w zrozumieniu rzeczywistego i prawdziwego obrazu rynków finansowych. Jego zdaniem najlepszym sposobem osiągnięcia tego celu jest ciężka praca, obiektywna analiza i obserwacja historyczna. Autor kończy ją wysoce osobistym esejem na temat etyki bogactwa – czy jest ono dobre czy złe. I odpowiada: gromadzenie bogactwa poprzez własne zdolności i pracę jest dobrym i sprawiedliwym sposobem życia. Jeśli tylko potrafimy, należy zarabiać tyle pieniędzy, ile się da. I nie należy czuć się nieswojo, osiągając sukces.
[b]„Trader VIC II. Zasady profesjonalnej spekulacji” [/b]