Przedstawiciele [b]Telekomunikacji Polskiej[/b] i [b]Urzędu Komunikacji Elektronicznej[/b] odbyli spotkania dotycząca zasad realizacji przez operatora narodowego porozumienia z października 2009 r.
- Marcowy audyt realizacji warunków porozumienia po raz kolejny sprawdzi poprawki TP w systemach informatycznych i, mam nadzieje, że już będzie można myśleć o umorzeniu postępowania w sprawie separacji funkcjonalnej – mówi [b]Anna Streżyńska[/b], prezes UKE. Pod koniec ubiegłego roku pojawił się problem z poziomem realizacji przez TP usług hurtowych na rzecz operatorów alternatywnych, a w szczególności [b]Netii[/b]. Niedyskryminacja konkurencji była jednym z podstawowych zobowiązań, jakie podjęła TP.
Według Anny Streżyńskiej, urząd doszedł do porozumienia z operatorem, chociaż przyznaje ona jednocześnie, że tego typu wpadki opóźniają realizacją porozumienia i anulowania procesu separacji. , - Zawsze dochodzimy do porozumienia. Tylko to, że w ogóle musimy go szukać powoduje, że całościowy efekt się opóźnia. Nie wszystko TP może zrobić od razu, ale są procesy, które niczego od niej wymagają. Wręcz przeciwnie: wymagają zaniechania różnych działań, jak na przykład kiedy okazuje się, że TP używa wcześniej niezinwentaryzowanej aplikacji wspomagającej sprzedaż, do której nie ma dostępu żaden z operatorów alternatywnych – mówi Anna Streżyńska.
Audytorem realizacji porozumienia jest firma [b]A.T. Kearney[/b]. Audytor standardowo przygotowuje raport za kalendarzowy kwartał roku i publikuje go na początku kolejnego kwartału. Standardowo więc najbliższy raport za bieżący kwartał powinien zostać opublikowany w połowie kwietnia. UKE niekiedy jednak wymaga innego trybu przygotowywania raportu z audytu. Ostatni obejmował październik i listopad 2010 r. a opublikowany został w połowie grudnia ub.r. Najbliższy zatem może objąć grudzień, styczeń i luty, jeżeli ma zastać opublikowany w marcu, a decyzja o zakończeniu procedury separacji wydana jeszcze w I kwartale 2011 r.