Szansę na nagrody mają jedynie przedsiębiorstwa, które przekazały pełne sprawozdania z wyników osiągniętych w 2010 roku i legitymują się posiadaniem zysku i dodatnich kapitałów własnych. Kolejnym warunkiem było wykazanie zysku netto w latach 2009 i 2008. Przy wyborze pominięto monopolistów w swoich branżach.
Podobnie jak w latach poprzednich Orły przyznane zostały w trzech kategoriach firm: H produkcyjnych H handlowych, infrastrukturalnych i usługowych H finansowych. Podział ten wynika z niepełnej porównywalności warunków działania w różnych segmentach polskiej gospodarki. Kapituła brała pod uwagę wiele wskaźników określających efektywność firm, ich stabilność oraz zdolność do rozwoju. W przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych w ocenie efektywności zostały uwzględnione: rentowność kapitałów własnych, marża EBITDA, dynamika przychodów na jednego zatrudnionego. W ocenie dynamiki rozwoju uwzględniony został wzrost przychodów oraz intensywność inwestowania.
Podobne miary efektywności, stabilności i zdolności rozwoju zastosowano w odniesieniu do przedsiębiorstw infrastrukturalnych i handlowych. Nieco inna była ocena podmiotów finansowych. Uwzględnione zostały: stopa zwrotu z kapitału własnego i aktywów, rentowność netto, dynamika przychodów. Kapituła zdecydowała się także nagrodzić najbardziej spektakularny debiut na Liście. Ocenialiśmy nie tylko wzrost przychodów, który zdecydował o awansie do pięćsetki, ale także rentowność firmy. Na specjalne uznanie zasłużyła także jedna z firm, które mimo spowolnienia nie zrezygnowały z inwestycji. O firmach, które kapituła nagrody Orzeł „Rzeczpospolitej" uznała za najlepsze, piszemy na stronach 8 – 15. Wojciech Romański
Wielcy wygrani
W tym roku kapituła nagrody Orzeł „Rzeczpospolitej" przyznała ten tytuł firmom:
Mondi Świecie SA GK – w kategorii przedsiębiorstw produkcyjnych