Obecnie na sprzedaż wystawione są: należący do portugalskiego BCP Bank Millennium i Kredyt Bank, którego głównym udziałowcem jest belgijska grupa KBC. W prasie pojawiają się komentarze, że na sprzedaż może trafić także Bank Pekao, należący do włoskiej grupy UniCredit. Informacje te zostały jednak zdementowane przez włoskiego inwestora.
W tym roku zostało sfinalizowane przejęcie – od irlandzkiego Allied Irish Bank – Banku Zachodniego WBK przez hiszpańską grupę Santander. Austriacki Raiffeisen kupił większościowy pakiet Polbanku i chce go połączyć z Raiffeisen Bank Polska. Z kolei Polbank, który funkcjonował do niedawna jako oddział greckiego EFG Eurobanku, został we wrześniu przekształcony w bank działający na gruncie polskiego prawa. Według informacji „Rz", austriacka grupa była także zainteresowana przejęciem DZ Banku, ale niedawno niemiecki właściciel DZ Bank AG wycofał się ze sprzedaży polskiej instytucji.
– Zmiany właścicielskie i konsolidacja polskiego sektora bankowego będą kontynuowane, ale ten trend nie powinien martwić – twierdzi Józef Wancer, doradca Deloitte, były prezes Banku BPH. Podkreśla, że jest to następstwo trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się zagraniczni udziałowcy polskich banków. Te ostatnie są natomiast w bardzo dobrej kondycji.
Zdaniem bankowców, zmiany właścicielskie nie ominą także małych banków. – Przez lata często mówiło się o przejęciach w naszej branży, a teraz jeśli dokonają się wszystkie, o których donosi prasa, będą aż cztery i to w ciągu krótkiego czasu. Moim zdaniem, jeśli na polskim rynku miałyby nastąpić kolejne przejęcia, to dotyczyłyby one raczej mniejszych podmiotów – uważa Joao Bras Jorge, wiceprezes Millennium.
Kryzysowa fala konsolidacji naszego sektora bankowego rozpoczęła się w 2009 r. od przejęcia niewielkiego AIG Bank Polska przez Santandera (został on połączony z Santander Consumer Bank). Beneficjentem kryzysu okazał się również Getin Holding. Najpierw przejął GMAC Bank Polska od dawnego finansowego ramienia koncernu General Motors, a niedawno Allianz Bank Polska od polskiej filii niemieckiej grupy ubezpieczeniowej Allianz.