W odniesieniu do liderów rankingu po raz kolejny potwierdza się obserwacja z poprzednich edycji, że znajdują się oni blisko „pułapu rozwojowego" swoich marek. Na polskim rynku uzyskanie wyższej oceny siły marki niż 80 punktów jest bardzo trudne. W obecnej edycji nie udało się to żadnej marce. Zwycięzca rankingu Wedel uzyskał 79 punktów (spadek o 2 punkty w stosunku do roku poprzedniego).
Utrzymał pozycję lidera, gdyż podobnie jak w dwu poprzednich edycjach rankingu wygrał w dwóch najwyżej punktowanych wskaźnikach szczegółowych – prestiżu i postrzeganej jakości.
Na drugim miejscu uplasowała się marka Winiary, która traci do zwycięzcy już tylko 1 punkt. Wśród pozostałych marek z pierwszej setki rankingu, które zanotowały największy przyrost siły marki (6 punktów), znajdują się: Reserved (40. miejsce), Wólczanka (48. miejsce), wp.pl (51. miejsce) oraz Ziaja (72. miejsce). Wysoki przyrost wskaźnika siły marki (o 5 punktów) uzyskały również: Allegro.pl (8. miejsce), PZU (24. miejsce) oraz Vistula (95. miejsce). Wśród marek z pierwszej setki największy spadek siły marki zanotowały: ¸osoś, o 4 punkty, oraz Tyskie – o 3 punkty.
Ogólnie spośród najsilniejszych 100 marek w bieżącej edycji 61 uzyskało przyrost wskaźnika siły marki, zaś 18 zanotowało tu spadek. W przypadku 18 wskaźnik siły marki pozostał na tym samym poziomie co w roku ubiegłym. W pierwszej setce znajduje się trzech debiutantów rankingu: Prince Polo (66 punktów, 32. miejsce w rankingu), Grześki (66 punktów, 37. miejsce w rankingu) oraz Gadu-Gadu (60 punktów, 89. miejsce w rankingu).
Po ubiegłorocznym zmniejszeniu średniej siły 100 najsilniejszych marek (średnio 0,39 punktu na jedną markę) w bieżącej edycji przeciętny wskaźnik siły marki dla 100 najsilniejszych marek wzrósł z 63,7 do 64,8 punktu, powracając do poziomu z roku 2009. Tym samym nie potwierdziło się jako trwałe zjawisko spadku średniego poziomu siły marek zaobserwowane w zeszłym roku. Jednocześnie w stosunku do roku poprzedniego zmniejszyła się rozpiętość pomiędzy siłą zwycięzcy rankingu a siłą marki zamykającej pierwszą setkę. W roku 2010 rozpiętość ta wynosiła 23 punkty, a w roku 2011 wnosi tylko 20 punktów. Może to wskazywać na spadek postrzeganego zróżnicowania wśród najsilniejszych marek.