- Producenci sprzętu telekomunikacyjnego, tacy jak wy, chcą ten trend wykorzystać i rozwijają urządzenia, która mają integrować infrastrukturę 3G/4G z infrastrukturą WiFi. Co jest tu dla operatorów głównym problemem i co trzeba rozwiązać?
- Rynek 3.5G/4G dopiero teraz zaczął się dynamicznie rozwijać. Sieć LTE w Polsce jest w fazie wczesnego rozwoju. Cały czas czekamy na uwolnienie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej kolejnych bloków częstotliwości, które mogą być wykorzystane przez operatorów do świadczenia nowoczesnych usług transmisji danych w technologii 4G. Bez rozstrzygnięcia przez UKE planowanego przetargu na dodatkowe bloki częstotliwości rozwój prawdziwych usług 4G będzie ograniczony, a operatorzy będą dążyć do maksymalnego wykorzystania obecnie posiadanych częstotliwości, migrując do usług opartych na technologii HSPA+ czy HDSP+ DC.
Trzeba również pamiętać że dostęp bezprzewodowy do użytkownika końcowego, to nie wszystko. Oprócz samej stacji bazowej należy pamiętać o infrastrukturze przewodowej zapewniającej dowiązanie do sieci szkieletowej. Operatorzy od jakiegoś czasu intensywnie inwestują w rozwój sieci światłowodowych, umożliwiających obsługę większej ilości danych przez BTS, ale i tak to limity przesyłanych danych są sposobem na opanowanie obciążenia sieci.
- Korzystnie z technologii WiFi jest dziś w Polsce dość powszechne. Urząd Komunikacji Elektronicznej szacuje aż na 11,5 proc. udział technologii WiFi w stacjonarnym rynku usług dostępu do internetu. Jest to u nas technologia znacznie bardziej popularna niż np. WiMAX, czy CDMA. Co według pana decyduje o jej popularności w Polsce?
- Tak, to prawda. Dostęp do internetu w oparciu o technologię WiFi jest w porównaniu do innych krajów Europy na wysokim poziomie. Nie jest to jednak kwestia dużej liczby hotspotów, lecz sposobu realizacji dostępu do internetu na tzw. ostatniej mili. Wielu z mniejszych operatorów oferuje dostęp do sieci internet w ramach miesięcznego abonamentu właśnie za pomocą łącz bezprzewodowych.
Jest to szczególnie popularne w mniejszych miejscowościach, o małej gęstości zabudowy, gdzie brak odpowiedniej infrastruktury przewodowej, a jej budowa ze względu na małą liczbę odbiorców po prostu się nie opłaca. Dostęp bezprzewodowy WiFi jest więc najprostszą metodą zagwarantowania dostępu do podstawowych usług dostępowych. Tak, czy inaczej, udział technologii WiFi w stacjonarnym rynku usług topnieje na korzyść dostępu 3G/4G, czy technologii ETTH/FTTX, lub xPON.