Korytarze przesyłowe bez telekomunikacji?

Publikacja: 04.04.2012 10:00

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

opublikowała

swoje stanowisko

w procesie konsultacji

ustawy o korytarzach przesyłowych

, jaką szykuje

Ministerstwo Gospodarki

. Zdaniem Izby projekt ustawy - której celem jest ułatwienie realizacji inwestycji celu publicznego, przede wszystkim budowy infrastruktury energetycznej i komunalnej - powinien objąć również przedsiębiorców telekomunikacyjnych i infrastrukturę sieci łączności elektronicznej.

- Pominiecie tak istotnego obszaru, jakim jest telekomunikacja, wydaje się zupełnie nieuzasadnione, tym bardziej, że trzeba pamiętać o realizacji celów Europejskiej Agendy Cyfrowej, gdzie zapewnienie dostępu do internetu dla wszystkich jest zaspokojeniem podstawowych potrzeb społecznych tak jak zaopatrzenie w elektryczność, wodę, paliwa, gaz, ciepło czy odprowadzanie ścieków - pisze PIIT.

Izba wniosła więc o:

Projekt ustawy ma już w obecnym kształcie bezpośredni wpływ na inwestycje telekomunikacyjne. Art.42 ust.1 ustawy o drogach publicznych miałby na mocy nowej regulacji uzyskać brzmienie: "1. Zabrania się umieszczania nadziemnych urządzeń liniowych, w szczególności linii energetycznej, telekomunikacyjnej, rurociągu, taśmociągu, wzdłuż pasów drogowych, poza terenem zabudowy, w odległości mniejszej niż 5 m od granicy pasa, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a i 3.)".

Ponadto decyzja o ustanowieniu korytarza przesyłowego w myśl projektu nowej ustawy miałaby być wiążąca dla wojewody wydającego decyzję o budowie regionalnej sieci szerokopasmowej, co oznacza potencjalnie kolizję inwestycji różnego typu i priorytet dla energetyki.

Projekt ustawy o korytarzach przesyłowych znajduje się w ustaleniach międzyresortowych. Około połowy roku miałby trafić do Parlamentu, a pod koniec 2012 r. wejść w życie.

Ekonomia
Brak wody bije w konkurencyjność
Ekonomia
Kraina spierzchniętych ust, kiedyś nazywana Europą
Ekonomia
AI w obszarze compliance to realna pomoc
Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień