Wczoraj wieczorem rząd zaprezentował w cypryjskim parlamencie nowy pakiet ratunkowy, który miałby zastąpić ten odrzucony przez deputowanych w ostatni wtorek. Zamiast podatku od depozytów miałby się w nim znaleźć „solidarnościowy fundusz inwestycyjny", czyli narodowa zrzutka na ratowanie zadłużonej ojczyzny.
Miałyby się tam znaleźć przyszłe dochody z nieeksploatowanych jeszcze złóż gazu, emisji obligacji i innych aktywów. Parlament ma głosować nad projektem ustawy o funduszu dziś. Nie wiadomo jednak, czy to wystarczy do zebrania sumy 5,8 mld euro (tyle miał przynieść odrzucony podatek od depozytów). Nie wiadomo też, czy plan zaakceptuje Eurogrupa. Jej zgoda jest niezbędna, bo to wspólnota międzynarodowa ma wyłożyć kolejne 10 mld euro na ratowanie wyspy.
Czas ucieka
Cypr ma czas najpóźniej do poniedziałku. Wczoraj bowiem EBC zapowiedział, że odetnie płynność bankom, jeśli do tego momentu nie zostanie zaakceptowany wiarygodny plan ratunkowy. Ma prawo to zrobić w stosunku do każdego banku, który spełnia kryteria niewypłacalności. Na pewno będzie to dotyczyło Cyprus Popular Bank (Laiki). Z kolei agencja S&P obniżyła rating Cypru do poziomu CCC.
Plan ratunkowy musi być firmowany przez UE i MFW, czyli wymaga zatwierdzenia najpierw przez Eurogrupę. Wczoraj w Parlamencie Europejskim na pytania eurodeputowanych odpowiadał szef tego gremium Jeroen Dijsselbloem. Podkreślił, że alternatywny program musi spełniać określone warunki. – Zadłużenie Cypru nie może przekraczać 100 proc. PKB, inaczej kraj ten nie będzie w stanie go obsługiwać – powiedział Holender.
Innymi słowy jakikolwiek plan nie może przewidywać zwiększenia zadłużenia ponad te 10 mld euro pożyczki, którą ma wyłożyć Eurogrupa razem z MFW. Pakiet też – zdaniem Dijsselbloema – musi zawierać element opodatkowania depozytów, szczególnie tych dużych, powyżej 100 tys. euro. Szef Eurogrupy uważa, że to kwestia uczciwości, bo wszystkie inne pomysły bardziej uderzają w mieszkańców Cypru, a opodatkowanie depozytów dotknie też obcokrajowców od lat korzystających z wysokiego oprocentowania w bankach tego kraju. Wreszcie pakiet musi być tak skonstruowany, żeby doprowadził do znaczącego zmniejszenia systemu bankowego. Obecnie aktywa cypryjskich banków są pięciokrotnie większe od PKB.