Urząd Komunikacji Elektronicznej
poinformował o wydaniu dla
T-Mobile Polska
oraz
P4
Aktualizacja: 17.06.2013 15:45 Publikacja: 17.06.2013 15:45
Foto: ROL
Urząd Komunikacji Elektronicznej
poinformował o wydaniu dla
T-Mobile Polska
oraz
P4
decyzji rezerwacyjnych na zasoby radiowe w paśmie 1800 MHz, jakie operatorzy wylicytowali w lutym br. Z powodu przedłużającej się procedury obaj zwycięzcy czekali na rezerwację 2-3 miesiące dłużej niż to trwało do tej pory. Każda z rezerwacji przeznaczona jest do świadczenia na obszarze całego kraju usług telekomunikacyjnych w służbie radiokomunikacyjnej ruchomej lub stałej na okres do 31 grudnia 2027 r.
Prezes UKE, Magdalena Gaj, podpisała decyzje rezerwacyjne w ubiegły piątek. P4 otrzymało rezerwację na trzy położone obok siebie kanały po 2 x 5 MHz, a T-Mobile na dwa położone obok siebie kanały 2 x 5 MHz. P4, operator sieci Play, zaoferował w przetargu 498 mln, a T-Mobile 453 mln zł. Obaj operatorzy zamierzają uruchamiać na tym zakresie sieć LTE, a ponadto P4 deklaruje alokację części zasobów na potrzeby GSM1800. Operatorzy są zobowiązani do rozpoczęcia wykorzystywania przyznanych częstotliwości w ciągu 12 miesięcy od otrzymania decyzji o rezerwacji.
Nowe prawo i protesty
Postępowanie rezerwacyjne trwało wyjątkowo długo, bo po nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego skomplikowała się procedura. Obecnie realizuje się ją oddzielnie dla każdego wniosku operatora o przydział częstotliwości. Ponadto przegrani w przetargu: Polkomtel, Sferia i Emitel (ten pośrednio poprzez Polską Izbę Radiodyfuzji Cyfrowej) wysuwały wiele zastrzeżeń celem storpedowania przetargu. Nie wykluczone, że po nieudanym postępowaniu przed UKE skorzystają dalej z drogi sądowej.
Wygrani narzekali na długotrwałą procedurę, ale tak naprawdę, to zanadto im się nie spieszyło. - Uruchomimy LTE z przyczyn marketingowych, aby nie tylko Plus i Cyfrowy Polsat mogły się chwalić tą siecią, ale ona wymaga ogromnych inwestycji, a w porównaniu z aktualnym stanem rynku i technologii pieniędzy do zarobienia jest niewiele - mówi przedstawiciel jednego z nich.
T-Mobile już wcześniej sygnalizował, że LTE jest dla niego ważne, bo to przyszłościowa technologia, ale dzisiaj ważniejsza jest rozbudowa sieci UMTS900 na obszarach pozamiejskich. Podstawowy problem z LTE, to niewielka jeszcze liczba i wysoka cena smartfonów, które mogą korzystać z tej sieci. Przez ostatnich kilka lat mobilny dostęp do internetu rozwijał się w Polsce lawinowo głównie jako substytu linii stacjonarnej poprzez modemy transmisji danych. Dzisiaj krzywa przyrostu mobilnych modemów coraz bardziej się wypłaszcza, a rośnie liczba użytkowników mobilnego internetu w smartfonach. To ogranicza potencjał rozwoju rynku LTE, bo brakuje szeroko dostępnych słuchawek.
Nie tylko LTE
Dla operatorów ta technologia nie jest magicznym sposobem na rynek. Chociaż do tej pory Plus, jako jeden z dwóch dostawców w Polsce, nią dysponował, to - jak wynika z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej - jego udział w rynku mobilnego dostępu spadł od 2009 r. o 11 pkt. procentowych (niemniej Plus wciąż jest liderem). Zyskiwał Orange i Play, które LTE nie miały. Dlatego dzisiaj wszyscy się cieszą z przydziału częstotliwości LTE i zaczynają budować sieci (Play zaraz zacznie składać pozwolenia radiowe na nadajniki), ale będą to robili tylko tak szybko, jak im to nakazują treści wydanych przez UKE pozwoleń.
Dla Playa niewiele mniej ważne od LTE jest stara dobra technologia GSM. Będzie ją budował w rejonach szczególnie obciążonych, aby zwiększyć wolumen głosowego ruchu abonenckiego obsługiwanego we własnej sieci, a ograniczyć wolumen transferowany w sieciach partnerów roamingowych (przede wszystkim Polkomtela i PTK Centertel). Przydział 1800 MHz po części rozwiąże jego problemy na terenach przygranicznych z Ukrainą, gdzie - z powodu nieuregulowanych spraw międzynardowych - jego nadajniki GSM900 zakłócały sieci spoza granicy (ten sam problem ma Aero2). Tam też musiał korzystać z sieci konkurentów, którzy - ulokowani na innych kanałach pasma 900 MHz - problemów z Ukraińcami nie mają.
Stopniowy rozwój sieci LTE planuje także T-Mobile. Niewykluczone, że w partnerstwie z Orange. Żadna z nich jednak - podobnie jak Play - nie zapowiadała rewoluji LTE. - Za dwa lata to będzie biznes - mówia dzisiaj operatorzy.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rpkom.pl
Urząd Komunikacji Elektronicznej
poinformował o wydaniu dla
Tempo odchodzenia od węgla w energetyce jest uzależnione od możliwości zapewnienia podstawy systemu, która będzie stabilizować pogodozależne źródła odnawialne do czasu uruchomienia elektrowni jądrowej. Taką rolę może pełnić gaz.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
Od technologii nie da się uciec. Zamiast jednak z nią walczyć, trzeba wykorzystać możliwości, jakie one daje – zarówno samym bankom, jak i osobom korzystającym z ich usług.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W trakcie przewodnictwa w Unii polski rząd musi przekonać kraje „27”, że tylko integrując produkcję uzbrojenia, może wygrać wyścig zbrojeń z Rosją.
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne – przekonuje Orange Polska.
Obniżona po konsultacjach projektu aukcji częstotliwości 700 i 800 MHz cena wywoławcza za blok pasma wynosi 356 mln zł. Resort cyfryzacji ma już ustalenia z Ukrainą.
Trzeci kwartał br. przyniósł telekomunikacyjnej grupie wyhamowanie spadku przychodów widocznego w pierwszej połowie roku – spodziewają się biura maklerskie ankietowane przez „Parkiet”.
Prawo Komunikacji Elektronicznej to ustawa, która ma poprawić działanie rynku telekomunikacyjnego oraz zapewnić konsumentom lepszą ochronę. Nowe zasady wejdą w życie 10 listopada. Część osób mogła już otrzymać informacje w tej sprawie od swojego operatora. Co konkretnie ma się zmienić?
Play intensyfikuje działania skierowane do przedsiębiorców. Właściwa strategia i spójność działań pozwoliły firmie osiągnąć sukces, który teraz planuje powtórzyć w obszarze usług dla biznesu.
Nie jest pewne, czy Unia Europejska weźmie sobie do serca rekomendacje Mario Draghiego. Jeśli jednak to zrobi, można być pewnym, że w sektorze telekomunikacyjnym będzie skandal.
Urząd Komunikacji Elektronicznej zamknął konsultacje planu zagospodarowania cennych częstotliwości dla sieci 5G. Wziął w nich udział... jeden telekom. To jednak nie oznacza, że pasmo mało kogo obchodzi. Wręcz przeciwnie. Teraz ruch po stronie rządu.
Pierwsze nowe oferty telekomów na usługę przewodowego dostępu do internetu w połączeniu z umową krótszą niż na rok to znak, że wielkimi krokami zbliża się ważny okres handlowy m.in. dla telekomów. Co w tym roku będzie hitem okresu „back to school”?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas