Limit zaangażowania w akcje (30 proc.) jest mniejszy w porównaniu z wielu innymi funduszami z tej grupy. Dotychczas ważną zaletą funduszu było to, że jego portfel papierów dłużnych był słabo skorelowany z rynkiem i dzięki dobrej selekcji papierów pozytywnie wpływał na wyniki. W efekcie do pierwszego kwartału 2013 r. fundusz nie tracił tak mocno podczas spadków na rynku jak konkurenci, a podczas wzrostów niekiedy wartość jego jednostki zwiększała się silniej.
Jednak w ostatnich miesiącach doszło do zmian. Nastąpiło wyraźne pogorszenie wyników. Jeśli weźmiemy pod uwagę roczne stopy zwrotu, to stwierdzimy, że nie zawsze udaje się zrealizować główny cel, jakim jest uzyskanie wyniku wyższego od oprocentowania lokaty bankowej.
Do głównych przyczyn takiego stanu należy zaliczyć słabsze wyniki akcyjnej części portfela. Ale i część dłużna może budzić zastrzeżenia. Kłopotliwe okazały się papiery dłużne jednego z emitentów, firmy Polimex-Mostostal. Dodatkowo w portfelu wzrósł udział spółek cyklicznych, co zwiększyło ryzyko.
Zmiana strategii w części dłużnej, która poprzednio była zarządzana dość pasywnie, nie przyniosła spodziewanych efektów. Wiele wskazuje na to, że okresowy spadek efektywności może potrwać nieco dłużej. Selekcja, która była dotychczas głównym źródłem wyników, nie jest już tak efektywna, natomiast zmiany w strukturze portfela nie ułatwiają realizacji podstawowego celu podczas silnych zawirowań na rynkach. Ponadto zmiany w części dłużnej portfela skłaniają do wniosku, że w przyszłości inwestycje w papiery dłużne będą miały pozytywny wpływ na wyniki przede wszystkim w fazie spadku rynkowych stóp procentowych.
Z powodu wszystkich tych przyczyn Analizy Online zdecydowały o obniżeniu oceny ratingowej funduszu do trzech gwiazdek.