Rudolf Borusiewicz, sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich, przyznał, że w edukację cukrzycową powinny włączyć się samorządy: – Rola wiedzy, edukacji i profilaktyki jest olbrzymia i uzasadniona finansowo. Zgadzamy się, że narodowy program walki z cukrzycą jest konieczny, ale istnieje też druga sprawdzona ścieżka środowiska, zaangażowanego emocjonalnie, zawodowo, rodzinnie – mianowicie tworzenie koalicji poza ministerstwami. Jako samorząd nie trafiliśmy jeszcze do koalicji walki z cukrzycą, ale chcemy z nią współpracować – powiedział Rudolf Borusiewicz.
Michał Szczerba, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, zauważył, że powikłania cukrzycy mają dwa wymiary: zdrowotny i społeczny. – W następstwie nieodpowiedniego leczenia ?i powikłań chory staje się beneficjentem opieki społecznej, a wiedza i doświadczenie, jakie zgromadził przez całe życie, nie mogą być właściwie wykorzystane przez społeczeństwo. Mamy świadomość demograficznego starzenia się polskiego społeczeństwa, które będzie systematycznie się zmniejszać, z obecnych 38 mln do 33 mln obywateli. Do 2040 r. podwoi się liczba osób po 60. roku życia. To wymusza zmiany w zakresie dysponowania środkami publicznymi, których będzie coraz mniej, ze względu na zmniejszającą się liczbę pracujących i rosnące oczekiwania w odniesieniu do jakości opieki zdrowotnej ?– powiedział poseł Szczerba.
Seniorzy też chorują
Marzena Breza, dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, zauważyła, że cukrzyca składa się na tzw. wielochorobowość osób starszych.
– W ministerialnym programie, który promuje aktywność osób starszych, pacjentom żyjącym ze zdiagnozowaną cukrzycą lub niemającym świadomości diagnozy dedykowanych jest kilkadziesiąt inicjatyw oddolnych. Od 2012 r., ogłoszonego Rokiem Aktywności Osób Starszych i Aktywności Międzypokoleniowej, obserwujemy wzrost zainteresowania projektami, których grupą docelową są chorzy na cukrzycę. W 2014 r. kilkadziesiąt podmiotów zauważało problem cukrzycy wśród swoich beneficjentów lub realizowało projekty dedykowane diabetykom. Wśród 500 tys. organizacji pozarządowych w Polsce tylko ok. 50 swoją działalność ukierunkowało na diabetyków. Wciąż też niewiele organizacji składa do nas wnioski o projekty związane z pomocą starszym osobom z cukrzycą. Biorę na siebie, by cukrzyca pojawiła się w jednym z odcinków kampanii prowadzonej w ramach programów edukacyjnych dla seniorów – mówiła dyrektor Breza, zachęcając organizacje pozarządowe ukierunkowane na walkę z cukrzycą do składania w styczniu 2015 r. wniosków o dofinansowanie na projekty, szczególnie wielopokoleniowe.
Jednocześnie zapewniła, że osobiście zajmie się włączeniem problemu cukrzycy do programów dla seniorów realizowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, bowiem ryzyko cukrzycy typu drugiego rośnie z wiekiem.
Ostatni w Europie
Pomoc organizacji pozarządowych jest niezbędna, bo, jak podkreślił prof. Edward Franek, choć Polska nie jest najbiedniejszym krajem w Europie, zgodnie z najnowszym raportem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajduje się na końcu pod względem wydatków na jednego cukrzyka rocznie z kwotą 1038 dol., podczas gdy Norwegia przeznacza 10 369 dol. Dodał, że te małe nakłady na leczenie cukrzycy wykorzystywane są dobrze i wystarczyłoby je podwoić, by poziom leczenia się poprawił. Zwrócił uwagę na konieczność poprawy wyceny dla poradni stopy cukrzycowej – groźnego powikłania, które często prowadzi do amputacji kończyny.