Jak co roku o tej porze RPKOM.PL zebrał i podsumowuje opinie nt. najważniejszych trendów i wydarzeń, które wpłyną na kształt telekomunikacyjnego rynku w Polsce w kolejnym Nowym Roku.
Przedstawiając Państwu główne przemyślenia branży zwracamy także uwagę na to, co w 2015 roku jeszcze na rynek wpływu mieć nie będzie. A naszym zdaniem nie będą miały tu jeszcze znaczenia powstające w województwach dotowane ze środków UE poprzedniej perspektywy regionalne sieci szerokopasmowe, choć 2015 r. jest rokiem rozliczenia i początkiem sprawdzianu dla nowego biznesu operatorów RSS-ów.
Nasi rozmówcy uważają też, że w przyszłym roku na kształt rynku nie będzie miał też jeszcze ciągle wpływu Program Operacyjny Polska Cyfrowa, choć na pewno jeszcze nie raz usłyszymy, kto powinien z niego korzystać. W końcu też, nasi rozmówcy nie oczekują fali fuzji i przejęć wśród największych - komórkowych - graczy. Jeśli nadejdzie to w 2016 roku.
* Po pierwsze, aukcja. Wynikami największych operatorów telekomunikacyjnych w 2015 roku rządzić będzie kilka zmiennych. W przypadku operatorów sieci mobilnych jest to, po pierwsze, aukcja częstotliwości 800 i 2600 MHz.
W branży nikt nie ma wątpliwości, że aukcja będzie najważniejszym elementem wpływającym w 2015 r. na sytuację finansową, a co za tym idzie także na plany marketingowe zarówno sieci Orange, Plus, T-Mobile, jak i Playa. Telekomy te będą rywalizować o częstotliwości jeszcze z Emitelem, operatorem sygnału radiowo telewizyjnego, który – jeśli wygra – dołączy do branży. Cena jednego bloku pasma z zakresu 800 MHz może być zbliżona do 500-600 mln zł, czyli kwoty, odpowiadającej za połowę rocznych inwestycji dużej sieci. W sumie według różnych ocen, telekomy mogą przeznaczyć na aukcję 2,5-3,2 mld zł.