Najbardziej deficytowe zawody w Polsce w 2023 roku
Choć w Barometrze Zawodów 2023 liczba profesji deficytowych w skali całego kraju zmniejszyła się do 27 z 30 w minionym roku, to silne niedobory w niektórych specjalizacjach utrudnią działalność firm.
– Lawinowo rośnie liczba firm informatycznych. To głównie informatycy na własnej działalności gospodarczej, którzy zdecydowali się świadczyć usługi na rzecz polskich, jak i zagranicznych, globalnych korporacji – tłumaczy nam Tomasz Starzyk, analityk DNB Polska. I zaznacza, że w sumie na koniec 2022 r. w Polsce aktywnie działa już nieco ponad 162 tys. firm z tej branży (wzrost o 23 proc. rok do roku).
Jego zdaniem powodem tak dynamicznego przyrostu firm IT jest zmiana specyfiki pracy i zmiany na rynku. – Informatycy należą od lat do najbardziej pożądanych grup zawodowych. Ich zarobki szybują w górę, a pracodawcy nie są często w stanie sprostać wymaganiom pracowników pozostających na etatach. Stąd też masowy ich odpływ z działów IT i zakładanie własnych firm. Dodatkowo dwa ostatnie lata pandemii pokazały, że praca zdalna i na własny rachunek, nie na etacie, ale w systemie projektowym, jest nie tylko możliwa, ale bardziej opłacalna – wyjaśnia ekspert.
Pracy w sektorze IT nie brakuje, a trudne otoczenie sprawiło, że właśnie rozwiązania oferowane przez branżę stały się szczególnie pożądane w takim momencie. – Gdybym miał podsumować rok 2022 jednym hasłem, byłoby nim bez wątpienia cyfrowe przyspieszenie. W ostatnich latach kompleksowa cyfryzacja stała się warunkiem przeżycia dla tych firm, które jeszcze rok czy dwa wcześniej nie uznawały jej za priorytet – komentuje Mateusz Krawczyński, product management lead w firmie Netguru.
Najważniejsze trendy na rynku pracy w 2023 roku
Elastyczność pracy, większa przejrzystość wynagrodzeń, zmiany w ofercie benefitów i odczuwany przez wiele firm niedobór kandydatów do pracy – to niektóre z trendów ważnych dla pracowników i pracodawców w 2023 r.
Kraków i Warszawa celem ekspansji
Co ważne, Polska staje się także hubem IT w regionie. Nasz kraj przyciąga firmy z całego świata. Tylko w ostatnich tygodniach swoje data center w Warszawie (pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej) otworzyła tu amerykańska firma Netskope (jeden z większych graczy w zakresie cyberbezpieczeństwa), a LivePerson buduje u nas centrum rozwoju oprogramowania. Ta ostatnia spółka planuje stworzenie nowego hubu technologicznego w Europie, którego centralną częścią ma być właśnie polskie laboratorium B+R, gdzie na początek pracę znajdzie 50 inżynierów. Na tym nie koniec. Na nasz rynek wszedł właśnie też estoński Nortal (działa w obszarze transformacji cyfrowej m.in. instytucji rządowych i służby zdrowia). Firma ruszyła z rekrutacją 50 specjalistów IT.