Kopciuchów wciąż jest zbyt dużo i dlatego zwłaszcza w sezonie cieplnym normy pyłu zawieszonego w powietrzu są wielokrotnie przekraczane.
– Katowice prowadzą akcje uświadamiające mieszkańców o wpływie jakości powietrza na życie i zdrowie. W czasie jednej z nich #nieTruj wybrane rejony miasta odwiedził specjalny smogobus. Pracownicy urzędu miasta zachęcali mieszkańców do wymiany kotłów węglowych przy wsparciu finansowym miasta – mówi Dariusz Czapla, z biura prasowego katowickiego magistratu.
To ważne, czym ogrzewamy domy
Nocą z 17 na 18 stycznia 2021 roku w centralnej i wschodniej Polsce temperatury spadły poniżej -20 st. C, a prawie w całym kraju nie były wyższe niż -10 st. C. Palono więc ostro w piecach, w efekcie rankiem 18 stycznia odnotowano rekordowy smog tej zimy.
W niektórych częściach Warszawy zanieczyszczenie pyłami PM 2,5 i PM 10 zostało przekroczone o 400–600 proc. Niechlubnym rekordzistą był podwarszawski Józefów, gdzie normy smogowe zostały przekroczone o 1300 proc.
W trosce o środowisko ponad dwa lata temu ruszył rządowy program „Czyste powietrze", który ma zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery przez dofinansowanie ocieplenia w domach jednorodzinnych. Dopłaty mają też pomóc w wymianie starych źródeł ogrzewania na nowe i ekologiczne.