[link=http://www.mi.gov.pl/2-482b04146eb57-1792229-p_1.htm]Resort infrastruktury rozpoczął ze środowiskiem telekomunikacyjnym konsultacje na temat modyfikacji zapisów dotyczących usługi powszechnej[/link]. Jednym z ważniejszych projektów - acz spodziewanym - jest włączenie do katalogu szerokopasmowego dostępu do Internetu oraz usługi telefonii mobilnej. Ministerstwo powołuje się tutaj na konkluzje rozważań na temat usługi powszechnej prowadzonej w Unii Europejskiej. Ministerstwo myśli jednak nie tylko poszerzeniu, ale także o jej ewentualnym ograniczeniu zakresu usługi powszechnej (sformułowana została na początku lat 90-tych i zawiera m.in. usługi faksowe i dial-up).
Ministerstwo zastanawia się również nad zasadami dopłaty do kosztu netto świadczenia usługi powszechnej przez operatora zobowiązanego (aktualnie Telekomunikacja Polska) i możliwości weryfikacji wniosku o dopłatę z przedsiębiorcami zobowiązanymi do jej pokrycia. Chciałoby również, aby zasady rozliczeń dopłaty regulowały bezpośrednie porozumienia między operatorami. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (który dzisiaj egzekwuje i redystrybuuje opłaty) miałby interweniować tylko w przypadku niemożności porozumienia pomiędzy operatorami.
Modyfikacja zasad świadczenia usługi powszechnej mogłaby również obejmować redukcję liczby aparatów samoinkasujących. Dzisiaj w zakres usługi powszechnej wchodzi: