Używamy w tej rozmowie słowa znaczek. Ja będę mówić też walor, bo tak wśród filatelistów mówi się o znaczkach. Walorem są też datowniki okolicznościowe, całości pocztowe (kompletna koperta z naklejoną opłatą i stemplem) oraz całostki, czyli druk pocztowy. Niektóre walory mają ukryte znaczenia. Są to najczęściej powszechnie stosowane symbole czy motywy ikonograficzne zaczerpnięte ze sztuki lub znaki charakterystyczne dla danego państwa, regionu – zwierzęta, rośliny, herby. By je dostrzec, a potem rozkodować, najlepiej oglądać je przez lupę, bo są maleńkie lub rozmyte w tle jak znak wodny. Psikusy projektantów znaczków pocztowych też oczywiście są gołym okiem niewidoczne.
[b]Psikusy?[/b]
Najlepsi projektanci znaczków lubią żarty. Na przykład, nieżyjący, niestety, Czesław Słania. Mistrz w swoim fachu – polski grawer po krakowskiej ASP pracujący dla Poczty Szwedzkiej, dla której zaprojektował 300 znaczków. Wśród nich “Balet” w 1979 r. okrzyknięty najładniejszym znaczkiem świata. Słania, uhonorowany tytułem nadwornego grawera króla Szwecji, królowej Danii i księcia Monako. Stworzył ponad 1000 projektów dla rożnych krajów, a jego nazwisko wpisano do Księgi Guinnessa jako twórcy rekordowej liczby wygrawerowanych znaczków pocztowych. Projektował też od czasu do czasu dla Poczty Polskiej. W latach 50., na 10-lecie PRL, stworzył walor z półką książek w tle. Wśród nich stoi egzemplarz autorstwa... Czesława Słani (oczywiście nigdy żadnej książki nie napisał). Tak zwane tajnopisy były ulubionym chwytem tego grawera. Często umieszczał zakamuflowane w tle nazwiska, m.in. swojej rodziny i przyjaciół. Filateliści wiedzieli o tym i na każdy jego znaczek czekali z niecierpliwością.
[b]Mamy dziś w Polsce wybitnych projektantów znaczków?[/b]
Do najciekawszych należą Andrzej Gosik i Andrzej Heindrich. Niestety, Poczta Polska stosuje dziś przede wszystkim druk offsetowy, a offsety wykonywane są na podstawie zdjęć. Tylko z powodu szczególnych wydarzeń wypuszcza walory nietypowe. W 1958 r. na swoje 400-lecie wyemitowała piękny znaczek wydrukowany na jedwabiu, a z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II na blaszce ze srebra.
Na co dzień jednak nie tworzy się już znaczków np. przy użyciu stalorytu. Tę technikę stosuje za to ciągle Poczta Czeska. Nasi południowi sąsiedzi przywiązują wyjątkową wagę do jakości druku i emitują naprawdę wyjątkowe walory. Ich serią grafik Albrechta D?rera nie pogardziłby żaden koneser sztuki. Kopie dzieł są bardzo dokładne, pod palcami czuć wypukłości kreski. Naprawdę majstersztyk.