Powracającego chętnie zatrudnię

Krajowe firmy mają coraz więcej zgłoszeń od Polaków z zagranicy. Jednak choć ofert pracy nie brakuje, oczekiwania obu stron często się rozmijają

Publikacja: 27.08.2008 07:00

Powracającego chętnie zatrudnię

Foto: Rzeczpospolita

W warszawskiej i krakowskich biurach centrali Alior Banku pracuje kilkanaście osób, które wróciły niedawno do kraju z zagranicy. Wkrótce ich liczba może jeszcze wzrosnąć, bo cały czas trwają rozmowy kwalifikacyjne z kolejnymi kandydatami. A zgłoszeń od Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a nawet Szwajcarii i w Niemczech nie brakuje. – Zgłosiło się ponad 100 osób – ocenia Aleksandra Krakowiak, dyrektor HR Alior Banku, który ogłaszając w lutym tego roku akcję rekrutacyjną, zapowiadał, że swą ofertę skieruje też do Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy USA.

Nie zamieszczał jednak ogłoszeń w tamtejszych gazetach.

– Nasza analiza wykazała, że mieszkający za granicą Polacy, szukając pracy w kraju, i tak przeglądają przede wszystkim polskie strony internetowe – wyjaśnia Aleksandra Krakowiak. Jak dodaje, nie było nawet potrzeby rekrutacyjnej sesji wyjazdowej za granicą; kandydaci chętniej umawiali się na rozmowę kwalifikacyjną w kraju.

Niektóre firmy próbują jednak dotrzeć do pracujących na wyspach Polaków przez działające tam spółki rekrutacyjne,i przez ogłoszenia w prasie.– Zdarzają się oferty pracy firm z Polski. Najczęściej są to propozycje dla budowlańców, inżynierów i pracowników fizycznych – mówi Izabela Zajączkowska, szefowa działu sprzedaży Fortis Media, wydawcy brytyjskiego tygodnika „Polish Express”.

W kampanię skierowaną do Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii i Irlandii zainwestowała firma deweloperska J. W. Construction, która do czerwca w rozprowadzanych tam ulotkach informowała o szansach zatrudnienia w kraju.

– Zachęcamy do powrotu do Polski i pokazujemy możliwości, jakie czekają tu na Polaków między innymi w naszej firmie – wyjaśnia Jerzy Mackiewicz, dyrektor ds. pozyskiwania podwykonawców J. W. Construction Holding. Firma kierowała swą akcję do przedstawicieli wszystkich zawodów – od kadry technicznej po pracowników fizycznych.

– Dotychczas dostaliśmy ok. 600 – 700 CV od Polaków z zagranicy, którzy szukają pracy w kraju. Wśród nich byli przedstawiciele różnych branż – budownictwa, przemysłu, finansów, a nawet telekomunikacji czy IT – mówi Ewelina Kitlińska z firmy doradztwa personalnego Hays Poland. Wspólnie z Brytyjsko-Polską Izbą Handlową Hays prowadzi od jesieni 2007 w ramach programu „Wracaj do Polski” specjalny portal skierowany do Polaków pracujących w innych krajach.

– Otrzymujemy w ostatnim okresie dużo aplikacji z USA, co pewnie wynika z niskiego kursu dolara – mówi Roman Zgłobik, rzecznik agencji zatrudnienia Randstad/Active Plus. Jak jednak dodaje, w większości są to pracownicy szeroko pojętego sektora usług (menedżerowie restauracji, kelnerzy) oraz osoby, które wykonywały w USA pracę fizyczną. – Specjaliści, np. lekarze, inżynierowie czy informatycy, zwykle otrzymują bardzo wysokie wynagrodzenia, które mimo niskiego kursu dolara nadal są atrakcyjne – dodaje Roma Zgłobik.

Karolina Vook, szefowa polskiej spółki brytyjskiej firmy rekrutacyjnej Reed, zwraca uwagę na to, że oczekiwania polskich pracodawców i powracających z zagranicy Polaków mogą się rozmijać. – Polacy, którzy pracowali w Wielkiej Brytanii na stanowiskach asystenckich czy sprzedażowych, w kraju aplikują na stanowiska specjalistyczne, gdzie wymagania są dużo wyższe – dodaje Karolina Vook.

Jak ocenia Dariusz Ptak z agencji zatrudnienia Adecco, Polacy, którym podczas pobytu za granicą udało się pracować w swoim zawodzie, po powrocie do kraju chcą utrzymać podobne zarobki i najczęściej na początku mają duże wymagania finansowe. A polskie firmy, choć są bardzo zainteresowane takimi pracownikami, nie zawsze chcą i mogą spełnić ich oczekiwania.

Jeszcze większy problem mogą mieć ci Polacy, którzy przez kilka lat pobytu za granicą nie mieli kontaktu z zawodem, do którego teraz chcą wrócić. Taka degradacja umiejętności i kwalifikacji jest dużą przeszkodą w specjalnościach, które wymagają dostępu do ciągłych nowinek technicznych (inżynierowie). Ale podobnie jest też w finansach i księgowości.

[i]Forum dla planujących powrót do Polski: [link=http://www.wracajdopolski.pl]www.wracajdopolski.pl[/mail][/i]

Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień
Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy
Ekonomia
Targi w Kielcach pokazały potęgę sektora rolnego
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem