W ciągu tygodnia ma powstać zespół roboczy, który przygotuje zasady współpracy przy przedsięwzięciu. Efekty prac ma przedstawić do 30 września.

Odbudowa mocy wytwórczych Taurona to element strategii grupy do 2012 r. z perspektywą do 2020 r. Dokument zakłada rozpoczęcie budowy nowych mocy na poziomie 3000 MW do 2012 r. Większość inwestycji w tym zakresie będzie realizowana w Południowym Koncernie Energetycznym, w którego skład wchodzi Elektrownia Blachownia. We współpracy z Zakładami Azotowymi Kędzierzyn ma być tam – jak zakłada PKE – realizowany też projekt budowy elektrowni poligeneracyjnej, opartej na zgazowaniu węgla, z wychwytywaniem CO2.

Dywersyfikacja źródeł przychodu i wejście w branżę energetyczną to także jeden z punktów niedawno ogłoszonej strategii KGHM na lata 2009 – 2018. Zakłada ona, że wspólnie z inwestorami branżowymi koncern wybuduje dwa bloki energetyczne oparte na węglu kamiennym, każdy o mocy ok. 1 tys. MW.

Poprzednia strategia KGHM z maja 2007 r. zakładała inwestycje w energetykę na poziomie 1,4 mld zł. W jej ramach spółka podpisała już raz list intencyjny z Tauronem – w sprawie budowy elektrowni konwencjonalnej w okolicach Legnicy. Rozważano budowę bloku o mocy 800 – 1100 MW, w oparciu o węgiel kamienny lub gaz ziemny. Z planów nic jednak nie wyszło. Jak wyjaśniał prezes grupy Tauron Dariusz Libera, spółki oceniły, że projekt trzeba zamknąć.

Innym niezrealizowanym pomysłem z przeszłości na wejście KGHM w energetykę jest kupno udziałów w zespole elektrowni PAK od Elektrimu. Sprawa rozbiła się m.in. o cenę.