- Plan budowy sieci jest zgodny za zasadami pomocy publicznej – [link=http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/10/975&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en]orzekła wczoraj [b]Komisja Europejska[/b][/link]. – Ten projekt wpisuje się w cel Komisji, jakimi jest stymulowanie ekonomicznych i społecznych korzyści z kształtowania jednolitego rynku komunikacji elektronicznej bez zaburzenia naturalnych mechanizmów rynkowych – skomplementował estoński projekt [b]Joaquin Almunia[/b], unijny komisarz do spraw konkurencji. Jednym z priorytetów planu [i]Digital Agenda for Europe[/i] są narodowe strategie budowy szerokopasmowych sieci z wykorzystaniem środków publicznych.na terenach upośledzonych przez komercyjne inwestycje. Taki właśnie projekt – budowy regionalnych sieci szerokopasmowych – forsuje w Polsce [b]Urząd Komunikacji Elektronicznej[/b]. Podobny projekt jeszcze w ubiegłym roku przyjęła Estonia.
Estończycy planują wybudowanie na terenie tzw. białych plam telekomunikacyjnych 2 tys. km dystrybucyjnych linii optycznych w pierwszej fazie projektu i kolejnych 4,6 tys. km w drugiej fazie. Łącznie w kraju ma powstać blisko 900 nowych węzłów optycznej sieci, dzięki którym odległość od terminali sieci ma być nie dłuższa niż 1,5 km. Węzły mają zapewnić transmisję (ang. backhaul) zarówno dla optycznych, jak i dla miedzianych (VDSL2) linii abonenckich. Wedle założeń projektu EstWin problemem Estonii nie jest dzisiaj niedostatek wydajnej sieci dostępowej, ale brak lokalnej optycznej sieci transportowej. Chodzi nie tylko o „dowiązanie” węzłów sieci stacjonarnej, ale również o wydajną transmisję dla nadajników sieci radiowych. Technologia HSPA+ oraz LTE przewidziana jest w projekcie EstWin jako rozwiązanie tam, gdzie nie starczy linii stacjonarnych. Projekt nie obejmuje terenów zurbanizowanych, ani terenów, na których jest szansa na rentowne, komercyjne inwestycje. [link=http://www.elasa.ee/public/files/ESTWIN_network%20track_20090420.pdf]Średni koszt budowy i modernizacji węzła optycznej sieci (nowych i istniejących razem ok. 1400) obliczony został na 8,8 mln euro.[/link] Autorzy projektu zakładają, że z przyczyn ekonomicznych korzystaniem z nowej infrastruktury może być zainteresowanych 4-5 operatorów w regionie.
ESTWIN
[i]źr.EBDF[/i]
Koordynację budowy, utrzymania i zarządzania siecią powierzono organizacji non-profit: [b][link=http://www.elasa.ee]Estonian Broadband Development Foundation[/link][/b]. Powołana została pod auspicjami ministerstwa ekonomii i komunikacji oraz izby gospodarczej[b] [link=http://www.itl.ee]Estonian Association of Information Technology and Telecommunications[/link][/b]. Do członków-założycieli należą największe estońskie telekomy, jak [b]Elion[/b], [b]Tele2[/b], [b]Elisa[/b], integratorzy jak [b]Eltel[/b], czy dostawcy sprzętu, jak [b]Ericsson[/b]. Swoich przedstawicieli w organach izby mają również estońskie ministerstwa zarządzające środkami publicznymi, w tym środkami z unijnych funduszy strukturalnych.