Po kilkunastu minutach handlu jego poziom wynosi 2535,4 pkt, co jest zbliżonym wynikiem do czwartkowego zamknięcia. Podobnie bez zmian zachowuje się indeks szerokiego rynku WIG. Indeksy europejskich parkietów nieznacznie spadają. Stoxx Europe 600 traci około 0,4 proc. Sporo (bo aż 5,5 proc. )tracą walory Deutsche Banku na wieść o planowanej emisji akcji – co dowodzić może, że potrzeby kapitałowe sektora mogą być wciąż duże. Z kolei walory Nokia Oyj zyskują 5,3 proc. po informacji o mianowaniu nowego prezesa. Europa umiarkowanie reaguje na wzrosty na rynkach azjatyckich i amerykańskich. Dow Jones zyskał wczoraj 0,3 proc., S&P 500 – 0,5 proc. po lepszych od oczekiwań danych o deficycie w handlu zagranicznym i danych o bezrobociu.
Jeszcze w lepszych nastrojach dzień kończyli inwestorzy w Japonii. Indeks Nikkei 225 Stock Average wzrósł o 1,6 proc. Dobre dane z USA spowodowały deprecjację jena. Rynki dobrze oceniły też dane o wzroście PKB Japonii w II kwartale. Wzrosty w innych krajach regionu były już słabsze. MSCI Asia Pacific Index zyskał 0,3 proc.
Złoty umocnił się dziś do euro o około 0,2 proc. Za wspólną walutę inwestorzy płacą 3,93 zł. - Apetyt inwestorów na złotego nieznacznie zwiększył się w drugiej połowie dnia wraz z lekkim polepszeniem nastrojów na rynkach. Przyczyniły się do tego m.in. lepsze od oczekiwań dane z USA, w tym cotygodniowe dane z rynku pracy. Publikacja ta zazwyczaj ma niewielki wpływ na wahania rynkowe, jednak ze względu na ubogi kalendarz danych w tym tygodniu oraz ostatnie pozytywne dane zza oceanu zdołała chwilowo poprawić humory inwestorów – oceniają ekonomiści Raiffeisen Banku Polska.
Analitycy nie są jednak pewni, w którym kierunku może pójść giełda. - Po wczorajszej sesji o bardzo niskiej zmienności na indeksie WIG20, dzisiaj jest szansa na kontynuację wzrostów. Rynek jednak rośnie już blisko półtora tygodnia bez większej korekty, co powinno wzmagać czujność inwestorów – komentują analitycy Biura Maklerskiego Alior Banku. O godz. 14.00 NBP opublikuje dane o bilansie płatniczym za lipiec.