Według danych zebranych przez [b]Urząd Komunikacji Elektronicznej[/b] w połowie bieżącego roku polscy abonenci korzystali 2,906 mln linii dostępowych w sieciach xDSL i z 2,776 mln linii w odmiennych technologicznie sieciach. UKE niestety ne razie nie rozróżnia tych alternatywnych technolgii. Gdyby jednak na podstawie danych gromadzonych przez [b]Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej[/b] oszacować abonentów sieci CATV/DOCSIS na ok. 2 mln, to na sieci ethernetowe mogłoby przypaść ok. 700-800 tys. abonentów. Nawet UKE nie dysponuje jeszcze precyzyjnymi informacjami i wedle niektórych opinii, jakie napływają z urzędu liczba linii ethernetowych może przekroczać 1 mln. Oczywiście badania wciąż są obarczone pewną niedokładnością.
Widać to również po liczbie mobilnych dostępów do internetu, których liczbę na połowę roku UKE oszacowało na blisko 2,5 mln. Zdaniem niektórych przedstawicieli operatorów, jak na liczbę usług abonamentowych świadczonych za pośrednictwem modemów bezprzewodowych, to liczba zbyt wysoka (metodyka kalkulowania liczby użytkowników bezprzewodowego dostępu jest od kilku lat przedmiotem dyskusji polskich sieci komórkowych).
W tym roku UKE wliczył do szacunków rynku mobilnego dostępu 24 tys. mobilnych modemów, jakie pracują w sieci CDMA PTK Centertela. Łącznie penetracja mobilnymi modemami w Polsce wynosiła w połowie roku według UKE 6,5 proc. w całej populacji. Jeżeli chodzi o gospoarstwa domowe, to odsetek ten wynosił 18,5 proc. (UKE przyjmuje liczbę gospodarstw domowych w Polsce na 13,3 mln).
Cały rynek szerokopasmowy urząd oszacował zatem na 8,156 mln w połowie bieżącego roku. Ta liczba daje przeszło 21-proc. penetrację usług dostępowych w Polsce, biorąc pod uwagę liczbę Polaków, a 61-proc. penetrację, jeżeli chodzi o liczbę gospodarstw domowych.