[b]Ministerstwo Infrastruktury[/b] poinformowało dzisiaj [link=https://docs.google.com/viewer?url=http://www.mi.gov.pl/files/0/1793573/rozporzdzeniewsprawiewarunkwkorzystaniazuprawniewpublicznychsieciachtelefonicznychopublikowane.pdf&embedded=true&chrome=true]o wejściu w życie rozporządzenia w sprawie warunków korzystania z uprawnień w publicznych sieciach telefonicznych[/link]. Rozporządzenie jest efektem ostatniej nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego, [b]której podstawowym celem było zrównanie uprawnień abonentów z uprawnieniami użytkowników przedpłacanych usług telekomunikacyjnych[/b]. Resort infrastruktury podkreśla zapisy, które sankcjonują elektroniczne formy komunikacji abonenta z operatorem.

Klauzula taka znajduje się każdym rozdziale dotyczącym poszczególnych usług abonenckich, o jakich traktuje nowe rozporządzenie: zmianie przydzielonego numeru, przeniesieniu przydzielonego numeru w sieci stacjonarnej oraz mobilnej, jak również zamówienia usług świadczonych poprzez tzw. preselekcję.

[b]- Obowiązki takie istniały już wcześniej, ale nowe rozporządzenie liberalizuje zasady ich realizacji. To powinna być ulga dla operatorów - mówi mecenas Agnieszka Zaborowska z kancelarii Jagiełło Zaborowska Laprus-Bałuka.[/b]

Komunikacja elektroniczna nie dotyczy jednak całości relacji między operatorem i abonentem (użytkownikiem), ale zazwyczaj roboczej komunikacji w danej sprawie. Zlecenie abonenta (użytkownika) na nowe usługi, zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym, musi mieć tradycyjną postać pisemną.